SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj účet • Potlachové fórum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 
Nasledujúcich 9 podujatí
10/03/18 - 10/03/18
Marcovy pochod
24/03/18 - 24/03/18
Podzamcok
24/03/18 - 25/03/18
Wandracke potulky
20/04/18 - 22/04/18
jarnik Mamojkova
19/05/18 - 19/05/18
Fort Geronimo
25/05/18 - 27/05/18
Trampska tvorivost
16/06/18 - 16/06/18
Spangrass fest
16/06/18 - 16/06/18
Blatina
31/08/18 - 02/09/18
25. SC potlach

Vandre
Brigády
Sviatky
Iné
Potlachy, akcie
Muzika
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
SEVERKA: Trampi nepatria do múzea, tramping áno

Vyhľadávanie v tejto téme:   
[ Ísť na úvodnú stránku | Vybrať novú tému ]

1.KONFERENCIA O TRAMPINGU (z pohľadu účastníka) 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

tramping konferencia

 

„Prvá konferencia o trampingu? Takúto pikošku si nemôžem nechať ujsť,“ pomyslel som si, keď sa v informačných tokoch zjavila príslušná pozvánka. „Keď to nedopadne dobre, bude aspoň psina a bude na čo spomínať.“ 

***

Prvá medziodborová konferencia  o trampingu „SUBKULTURA TRAMPINGU ve světle vědeckého výzkumu“ sa konala v dňoch 26.-27. 2017 v priestoroch Múzea T.G. Masaryka v Lánoch. Trampské združenie Severka na ňu vyslalo dvoch svojich zástupcov, Modoka a Tika, ale v múzeu nechýbali ani ďalšie známe tváre: Fred (Jedlička) z Holic, Vokoun a Strunka z Plzne, Tony z pražského Avalonu, Fredy Schubert z Paběrek, Waki Karelová a podobne.

Za stôl oproti trampskému publiku si postupne sadali autori prednášok , podporovaní stálou prítomnosťou upäto sa tváriacej pani riaditeľky múzea.

Z pôvodne naplánovaného programu nakoniec odzneli nasledovné príspevky:

Autor: severka - Piatok, 05.05. 2017 - 10:41:09 (480 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 20555 bajtov | 2 komentáre | Hodnotenie: 0)
Chystá sa publikácia o histórii trampingu na Slovensku 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

trampske muzeum

 

V sobotu 5.11.2016 sa u kamaráta Majáka na Majsniarovom laze stretli zástupcovia trampských zoskupení, či regiónov, aby prediskutovali vydanie publikácie o histórii trampingu na Slovensku (slovenského trampingu).
Odpoveď na zásadnú otázku, či sa do zostavenia a vydania publikácie o histórii nášho trampingu pustiť alebo nie, bolo jednohlasné „áno“.
Prítomní (v abecednom poradí) boli - Bludný Hobo (T.O.Anita, Bojnice), Džipo (za Tramp club Bratislava; šerif Tramp clubu, člen Rady Tramp clubu), Lewis (za Regionálne trampské združenie Pezinok, Trampský spravodaj TCB), Maják (za Združenie trampov regiónu Prievidza), Modok (za Trampské združenie SEVERKA, Turčiansky trampský dejepisný spolok PADVA) a Poldolfo (za región Handlová, Trampský spravodaj Handlová).
Morálnu a hudobnú podpor zaobstarali Leo a Drobec.
Vzhľadom na to, že v niektorých regiónoch už prebieha spracovanie informácií na rôznej úrovni, bude v najbližšom čase potrebné ujednotiť obsahovú štruktúru, pokryť chýbajúce regióny, či získať ďalších spolupracovníkov.
Ďalšia slezina je naplánovaná na jar 2017.

Modok

linky na fotky: Džipo, Bludný Hobo

Autor: severka - Nedeľa, 06.11. 2016 - 21:11:57 (591 čitateľov)
(Komentovať | Hodnotenie: 0)
Múzeum trampingu na Slovensku... v Blatnici 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

muzeumKeď pred 11 rokmi naše Trampské združenie Severka v spolupráci s mnohými kamarátmi a kamarátkami a Slovenským národným múzeom pripravilo v Martine výstavu Svet trampingu, zdalo sa logické pokračovať v ďalšom zbieraní a získavaní artefaktov trampskej histórie, s cieľom vytvoriť akési slovenské múzeum trampingu. Vďaka úsiliu viacerých členov združenia a ochote mnohých ďalších kamarátov, ktorí venovali veci budúcemu múzeu, sa zbierkový fond ustavične rozrastal.

Problémom však stále zostávali priestory. Zúčastňovali sme sa stretnutí s ľuďmi a subjektmi podobných názorov a zámerov (Naše muzeum), splnili sme mnohé podmienky, vyžadované zákonom pre zriadenie oficiálneho múzea - vytvorili sme formuláre, počítačové databázy, evidenciu zbierkových predmetov, zriadili depozit... nič z toho však nemajú potenciálni návštevníci, keď predmety nemáte kde fyzicky vystaviť.

Takto ubiehali roky a napriek rozrastajúcemu sa zbierkovému fondu sme v podstate stále prešľapovali na mieste.

Autor: severka - Pondelok, 15.08. 2016 - 22:58:02 (2093 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 11485 bajtov | 2 komentáre | Hodnotenie: 5)
TRAMPING V REGIÓNE Turiec, Žilina, Orava, Kysuce 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

projekt_brozura

 

Vo štvrtok 22.10. sa v príjemnom prostredí Country clubu v Martine konal krst brožúrky, ktorá je hmatateľným výsledkom projektu TZ Severka pod názvom „História a budúcnosť trampingu v žilinskom regióne“. Do života ju živou vodou z Gaderského potoka uviedol Texo, šerif T.O. Florida za asistencie Amazonky (TZ Severka a T.O. Čierna puma) a Dilly (TZ Severka a T.O. Zlatý had) za prítomnosti cca 60 kamarátov nielen z najbližšieho okolia, ale aj zo Žiliny a Oravy.
V sobotu sme mali reprízu v Nižnej, kde nás po absolvovaní Furmanských ciest (tradičný prechod oravských trampských osád Prosieckou a Kvačianskou dolinou) prichýlila krčma „U Šimánka“. Krstu sa ujal kamarát Andy (T.O. Rančeri) a posypal brožúrku kamienkami z furmanských ciest.

Bližšie o projekte a brožúrke ďalej v článku.

Autor: severka - Pondelok, 26.10. 2015 - 22:56:26 (2137 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 20842 bajtov | 3 komentáre | Hodnotenie: 5)
Krvavý potlach 1963 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

jetrichovice

 

Dnes často počúvame, že po páde socialistického režimu stratili trampi spoločného nepriateľa, ktorý nás desiatky rokov stmeľoval. To by bola tá lepšia stránka veci. Horšie je, že nepriateľstvo trampingu a režimu bolo vzájomné. A režim mal navrch pri použití svojich silových zložiek. Napriek tomu, že hlavne v 50-tych rokoch došlo k väčším záťahom proti viacerým trampským akciám – napr. celoštátne potlachy v Hrabušiciach v Slovenskom Raji, potlach pražskej osady Colony Dreams alebo Vítání jara na Šmelcovně pri Brne, nechvalne najznámejší bol tzv. Krvavý potlach T.O. Vlčice (Jetřichovice na Děčínsku).

6. júla 2013 sme si pripomenuli 50 rokov od tejto udalosti.

Autor: severka - Utorok, 23.07. 2013 - 00:21:27 (1926 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 3951 bajtov | 4 komentáre | Hodnotenie: 5)
Český jih v zrcadle trampingu 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

juhoceska vystava            Takovým malým zkušebním balónkem měla být trampská výstava, kterou na podzimní měsíce říjen a listopad připravilo Jihočeské muzeum v součinnosti s jihočeskými trampy v budově Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Vernisáže se zúčastnili kromě desítek trampů také zástupci muzea, kraje, ale i trampské sbírkové činnosti pod Národním muzeem – Prcek a Paddy. Součástí této mimořádné výstavy s názvem Po stopách jihočeského trampingu bylo i besední odpoledne s povídáním o celosvětových potlachách a s promítáním dokumentárních fotografií.

Autor: severka - Streda, 24.10. 2012 - 22:45:10 (870 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 4607 bajtov | 1 Komentár | Hodnotenie: 5)
Evidujme pamiatky a dokumenty 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

alebo: Na Slovensku nič nového ???

V rámci bratislavského predkola BRÁNY bol trampom poskytnutý priestor, aby mladým priaznivcom trampskej piesne predstavili život trampských osád .

Autor: severka - Štvrtok, 26.01. 2012 - 20:29:03 (777 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 2423 bajtov | 1 Komentár | Hodnotenie: 0)
12. seznam minulých a současných, českých i slovenských trampských osad 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

logo ATOAhoj kamarádky, kamarádi, osadníci,

      dostává se Vám do rukou, pro Vaši potřebu, 12. aktualizovaný seznam současných a minulých, českých i slovenských trampských osad. Díky většině trampských osad ( přes pět set ), kteří nám zaslali vyplněné dotazníky s informacemi o své osadě, se daří rok, co rok, kdy probíhá následná aktualizace seznamu zpřesňovat pravdivé informace.

Autor: severka - Sobota, 14.01. 2012 - 15:50:58 (1300 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 3528 bajtov | 1 Komentár | Hodnotenie: 5)
List Pekelníka k Frankovým vlajkám 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

TRAMPNETJe to list otvorený, poslaný na uverejnenie, a preto ho prinášame v plnom znení (vrátane pravopisných chýb Tongue out ).

Za seba osobne by som len rád poznamenal, že akákoľvek výmena názorov by sa nemala niesť v duchu osočovania a znevažovania dôstojnosti kohokoľvek. Kamaráti, uvedomte si, že internet je verejné médium a čítať ho môžu aj ľudia mimo trampingu. Ani v našich kruhoch nie je všetko len čierno-biele, a tak, ako všade, aj medzi trampami sa nájdu ovce čierne medzi zelenými...Poznámka:

reakcia na článok: Trampské muzeum trochu jinak

Autor: severka - Streda, 11.05. 2011 - 18:42:51 (876 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 6255 bajtov | Komentovať | Hodnotenie: 0)
Trampské muzeum trochu jinak 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

Pred niekoľkými hodinami som dostal mail Franka Nykla, starého trampa, legendy západočeského trampingu, vydavateľa časopisu STOPAŘ, dnes už len webového spravodaja na adrese http://estopar.cs-info.cz/. Týka sa nedobrej skúsenosti v spolupráci s trampským múzeom, ktoré prezentuje o.s. Naše muzeum. O ich aktivitách, akciách, ako aj určitej kooperácii s TZ Severka sme viackrát informovali, tu na webe, ako aj v občasníku Severka.

Mail uverejňujeme bez akých akoľvek úprav, zároveň som však požiadal členov o.s. Naše muzeum (Paddyho, Prcka a Zuzanu) o stanovisko. Nerobím preto žiadne unáhlené závery, ani obsah listu nekomentujem.

D'AdyPoznámka:

stanovisko kamaráta Paddyho je priložené; prípadné názory môžeš prezentovať v komentároch k článku

Autor: severka - Utorok, 10.05. 2011 - 18:51:37 (1010 čitateľov)
(Zobraziť celý článok | 6679 bajtov | Komentovať | Hodnotenie: 5)
21 článkov (3 stránok, 10 článkov na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejsť na:
Hľadať


Pokročilé vyhľadávanie
 
Prisadni si
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môcť posielať články, komentáre, správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Najčítanejšie
Zatiaľ nie je najčítanejší článok.
 
Z archívu
Štvrtok, 07.10.
· Projekt "Trampský areál Osada" - stav 2010 (15)
Utorok, 09.03.
· "Sbírka ..." (0)
· Nabídka časopisu Tramp (1)
Pondelok, 08.02.
· Výstava 40. výročia T.O. Dunajský kormorán (1)
Piatok, 29.01.
· Deti na trampskej výstave (0)
Pondelok, 18.01.
· Naše muzeum - slezina 8.1.2010 (0)
Piatok, 16.10.
· Poklad na Striebornom jazere II. (0)
Pondelok, 07.09.
· Trampské muzeum nabírá dech (0)
Piatok, 29.05.
· Do tretice múzeum v zemích českých (1)
Štvrtok, 14.05.
· Aby po nás něco zůstalo (0)
Nedeľa, 01.03.
· Trampské múzeum - akt 2009 (0)
 
 

logo TZ Severka
T.Z. SEVERKA   ©  AM-studio  2008    thanks Kepo T.O. OSA


Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::