Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k SEVERKA - SEVERKA 4/2008
SEVERKA

SEVERKA 4/2008
PublikovanÚ: Piatok, 16.01. 2009 - 21:30:19
Vec: Ob─Źasn├şk Severka - ─Źasopis pre v┼íetk├Żch


Nov├ę ─Ź├şslo Severky e┼íte vonia tla─Źiarenskou ─Źer┼łou.

Pre predplatite─żov okrem 28 str├ín obvykl├Żch rubr├şk prin├í┼ía do schr├ínok aj mal├ę prekvapenie. (Ako si objedna┼ą Severku ?) Ako mal├║ up├║tavku prin├í┼íame preh─żad obsahu tohto ─Ź├şsla.OBSAH

 str.2 ob├ílky - KAMAR├üT OHE┼ç - pesni─Źka z dielne kamar├íta Davyho

str.3 - DVORANA

Kamo┼íko, ako r├Żchlo sme sa na┼íli, tak r├Żchlo si sa stratil. Ja viem, ─żudia prich├ídzaj├║ a odch├ídzaj├║ skoro tak ─Źasto ako vlaky, ale toto sa naozaj nemuselo sta┼ą. ...

str.4 - PESNIČKA TULÁCKA

- Legenda ┼żije

Legenda ┼żije... v tomto duchu sa nieslo podujatie, ktor├ę sa konalo v Prievidzi 5.12.2008. Pod taktovkou Maj├íka, ─Źlenov kapely Krpci a ─Ćal┼í├şch kamar├ítov, ktor├Żch si pam├Ąt├íme ako (spolu)organiz├ítorov posledn├ęho CS potlachu, sa spom├şnalo na vlani zosnul├ęho Davyho - Milana Ors├íga.

Do s├íly Koniarne v hoteli Magura smerovaly h├║fy ─żud├ş a tak sa za─Źiatok trochu oddialil. Potom v┼íak u┼ż nasledovalo hudobn├ę zah├íjenie a zlat├Ż "klinec" programu - krst 2CD s Davyho pesni─Źkami. Na jednom znej├║ vy─Źisten├ę origin├ílne nahr├ívky v jeho interpret├ícii, na druhom s├║ piesne, ktor├ę do svojho reperto├íru zaradila a nahrala kapela Krpci. Po Maj├íkovom pr├şhovore ich pivom pokrstili kamar├ít Kut├í─Ź a Davyho ┼żena Bemica. Cel├Ż ├║vod programu bol podfarben├Ż premietan├şm obr├ízkov z Davyho ┼żivota a tvorby. Uk├í┼żky jeho malieb, rezieb a ├║┼żitkovej tvorby boli tie┼ż na malej v├Żstavke v rohu miestnosti. Po ofici├ílnom programe nasledoval countryb├íl, ktor├Ż odohrali Krpci.

- Správy, festivaly

str.7 - KULTÚRNY BEDEKER

- Jak nabalit plavou d├şvku

Zden─Ťk ┼ám├şd - spisovatel, novin├í┼Ö, texta┼Ö, hudebn├şk, pedagog, vod├ík, je autorom tejto kni┼żky. Predstavujeme jeho tvorbu v s├║vislosti s ─Ćal┼í├şm vydaren├Żm dielom z produkcie vydavate─żstva Avalon.

str.8 - KE─Ä N├üS NAV┼áT├ŹVI M├ÜZA

- Budeš doma ?

..."Mat├║┼í, ... Mat├║┼í, idem na n├íkup. Po─Źuje┼í?" oz├Żva sa spoza dvojo dver├ş. "Pre─Źo mi neodpoved├í┼í, nepo─Źuje┼í ma?

Hlasitos┼ą ot├ízky d├íva pozna┼ą, ┼że dverov├ę bari├ęry padaj├║.

"Bude┼í doma ?" vysypala sa zvedav├í ot├ízka cez posledn├ę otvoren├ę dvere priamo doprostred miestnosti. Sk├┤r, ne┼ż dopadla na zem, pre┼ąal ju, ako me─Ź nabr├║sen├Ż, ostr├Ż Mat├║┼íov oh─żad.

"Nevie┼í, kam by som mohol asi takto s├ím od├şs┼ą!" (Amazonka, LSS 2008)

- Dym

Medzi konáre

stromov

jemnu─Źk├Ż a meniaci

lámajúc svetlo

a tvar. (Bludn├Ż Hobo)

str.10 - PORTA BOHEMICA

- Ruleta

"Nebu─Ć srab, k├ímo!"

Zku┼íen├Żm ├║derem rozto─Źil bub├şnek. Ten se s m├şrn├Żm vrn─Ťn├şm, dob┼Öe promaz├ín, snad ─Źty┼Öikr├ít proto─Źil. Matn─Ť ┼żlut├Ż konec n├íboje vytvo┼Öil rozm├ízl├Ż kruh. Pak zapadl do sv├ę polohy. Pete mi podal colt.

"Ne, nechci," odm├ştav─Ť jsem se odt├íhnul, "kdybys neblbnul! A nechci p┼Öij├şt o sluch!" P┼Öilo┼żil si hlave┼ł k hlav─Ť a kovov─Ť to cvaklo! Slep├í n├íbojnice.

"No vid├ş┼í a u┼ż bys vyhr├íl pan├íka," za┼íklebil se a znova rozto─Źil tu ruskou ruletu. (Bokajs, Trapsavec 2008)

- *** V├ştr... (Roy)

- Sesych├ín├ş (Pavl├şs, Trapsavec 2008)

str.12 - PO STOPÁCH TULÁKOV

- T.O. Salamander

T.O. Salamander za─Źala vznika┼ą niekedy v okt├│bri 2006. V tom ─Źase som sa spoznal s Pe┼ąom. Pe┼ąo bol dlh├Ż ─Źas samot├ír a tak sme sa dali dokopy. Spolu sme pre┼íli asi tri fleky a nakoniec sme sa rozhodli pre ten n├í┼í teraj┼í├ş, ktor├Ż sa nach├ídza nad Bardejovsk├Żmi K├║pe─żmi. Bar├ínkova studni─Źka n├ís prich├Żlila a dodnes sa pri nej stret├ívame. Zorganizovali sme p├ír brig├íd a na┼ía T.O. bola na svete. Ofici├ílne zah├íjenie bolo 5. m├íja 2007. Pomaly sme sa formovali do dne┼ínej podoby. Nie je n├ís ve─ża, ale aj tak je n├ím fajn.

- V├Żro─Źia T.O., spr├ívy

- Zruby / Poklady našich hôr

Nach├ídzame sa u┼ż v katastri obce Helcmanovce. Trampsk├ę c├ştenie n├ís vedie do najhustej┼íej h├║┼ítiny, kde slnko str├íca svoju moc a blesk fo┼ą├íka nesta─Ź├ş. Voda sa zmoc┼łuje na┼íich top├ínok, mach obrast├í e┼íte aj vzduch, ktor├Ż d├Żchame. Keby sa objavil medve─Ć alebo pravek├Ż ja┼íter, zhynula by som od strachu, ale nie od prekvapenia. Ka┼łonovit├Ż ter├ęn n├ís vedie ─Ćalej a t├║┼żba vol├í hlb┼íie do ├║trob lesa. Ke─Ć┼że lesn├Ż duch n├ís poriadne otestoval, pon├║ka n├ím teraz svoje poklady.

str.16 - SPRÁVY Z CIEST

- Kan├íre IV. - dokon─Źenie cestopisu kamar├íta ┼áamana (T.O.Severka, Star├í ─Żubov┼ła)

- Ko─żajnice a kopce a ko─żajnice, Rila2 - dokon─Źenie cestopisu kamar├íta Ba─Źu (T.O.Korlat, Skalica)

str. 22 - VYTRHNUTÉ Z CANCÁKOV

- Krátke správy

str.23 - DO VAŠEJ POZORNOSTI

- Vander ako malina

V roku 2008 vydalo Trampsk├ę zdru┼żenie SEVERKA ─Ćal┼íiu zbierku poviedok ├║spe┼ín├ęho tra(m)psavca - Vladim├şra Vranu - Tima.

Bro┼żovan├í kni┼żo─Źka form├ítu A5 s farebnou ob├ílkou a ilustr├íciami kamar├íta Lexa m├í 56 str├ín a obsahuje 19  poviedok, z ktor├Żch zop├ír ste si u┼ż mohli pre─Ź├şta┼ą na str├ínkach Severky. Z├şska┼ą ju m├┤┼żete za 1 € + po┼ítovn├ę na adrese Severky, priamo u autora alebo u kamar├ítov, ktor├ş ju bud├║ nezi┼ítne distribuova┼ą na trampsk├Żch akci├ích.

- List├íre┼ł

str.24 - PREDSTAVUJEME

- Jozef Trabalka

P├┤vodn├Żm povolan├şm novin├ír a grafik (V├Żber, Stop, Petr┼żalsk├ę noviny a in├ę), t.─Ź. na d├┤chodku. Kedysi akt├şvne hr├íval kolekt├şvne ┼íporty - futbal a hokej, popri tom sa venoval aj horolezectvu a a┼ż v neskor┼íom veku pri─Źuchol k cyklistike.

"Nepre┼íiel som cel├Ż svet, ako niektor├ş uv├ídzaj├║. Budem r├íd ke─Ć sa mi, pokia─ż telo vl├ídze, podar├ş prebicyklova┼ą e┼íte aspo┼ł niektor├ę z klenotov, ktor├ę na m┼ła, ─Źi mojich nasledovn├şkov ─Źakaj├║. Ve─Ć zosta┼ą st├í┼ą na mieste by bola ┼íkoda."

str.27 - HMMM...

- Mal├ę zamyslenie na ve─żkom potlachu

Sed├şm, cigaretu a atmosf├ęru zap├şjam kofolou, ved─ża m┼ła a v┼íade okolo s├║ skuto─Źn├ę legendy a piliere a Maj├íky, Dlh├ş, Kanci a T├║lav├ş psi slovensk├ęho trampingu.

Jesenn├ę slnie─Źko sa na n├ís usmieva a ja si po ve─żmi dlhom ─Źase uvedomujem, ┼że som vlastne ┼í┼ąastn├Ż, ale aj trochu smutn├Ż.

Mysl├şm, ┼że aj skuto─Źn├Ż pocit ┼í┼ąastia je aj ve─żmi bl├şzky sm├║tku. Spom├şnam si a dodnes vid├şm prv├ęho ┼íerifa Oran┼żov├ęho Expresu - kamar├íta Grizliho, s domovenkou tak, ako ju v┼íetci pozn├íme na svalnatom, ba a┼ż kulturisticky vymakanom tele, ako n├ís v┼íetk├Żch na Gonov├Żch lazoch, niekedy v 1974 roku, poz├Żva na Rozbehy. "Tak to vid├ş┼í Grizly, po 33 rokoch som kone─Źne do┼íiel na Rozbehy, na potlach Tvojej, ─Źi Ot├şkovej osady a naozaj mi je ve─żmi ─ż├║to, ┼że Vy tu nie ste!"Tento Ŕlßnok si m˘żete preŔÝta╗ na webe SEVERKA
http://www.severka.nfo.sk

Tento Ŕlßnok nßjdete na adrese:
http://www.severka.nfo.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=7