Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k SEVERKA - Kristove roky trampskej osady Rančeri (Nižná)
SEVERKA

Kristove roky trampskej osady Rančeri (Nižná)
Publikovan: Utorok, 21.08. 2018 - 22:31:57
Vec: Akcie - napíš svoje zážitky


ranceri

 

Keďže známa pieseň hovorí, že ...Na Orave dobre, na Orave zdravo..., neodolali sme a prijali sme pozvanie šerifa Andyho na 33. výročný oheň trampskej osady Rančeri, ktorý bol zapálený 18. augusta 2018 na fleku Studená.ranceri

Geograficky je Orava od metropoly východu vzdialená takmer 250 kilometrov. Ale ľudsky to nie je pravda. Trampské duše z týchto častí Slovenska majú k sebe oveľa bližšie. Hlavne „nižnianske“ T.O. Rančeri a T.O. Čierny orol spája dlhoročné priateľstvo s drienovskými trampskými osadami. Čierne na bielom to má spečatené aj šerif „rančerov“ Andy, ktorý poňal za manželku východniarku a ako ináč – priamo z Drienova.

ranceri

Nie je preto divu, že na vlajkovom stožiari na fleku Studená mali prevahu východniarske trampské osady. O tom, že piatkový večer bol veselý a pretiahol sa až do sobotného rána, sme sa už iba dozvedeli od protagonistov, pretože my sme na flek dorazili až v sobotu. A to pri nás stáli, či skôr „makali“, anjeli strážni, pretože vlaky meškali. Jeden anjel (kamarátka Jarka) prišiel pre nás autom na stanicu do Podbieľa, odkiaľ je na flek najbližšie. Privítali nás tam kamaráti dvojnohí i štvornohí, ladné tóny gitár, mandolíny, bendža i basy a čerstvo uvarený guláš. Je vari v raji lepšie? Šťastní oddýchnutí a najedení sme sa zapojili do súťaží. Oraváci sa s nami nemaznali. Hneď prvá súťaž „fúrik“ odhalila, že vekom kondička upadá. Druhá súťaž – trafiť sa poslepiačky (ale s navigátorom „za zadkom“) perom do fľaše, vystupňovala zábavu a splodila trefné (ne)miestne poznámky. Jedine tretia súťaž bola rovnaká ako minulý rok – beh okolo tyčí.

ranceri

ranceri

ranceri

Po fyzickej námahe znova prišla vhod hudobno-kultúrna vložka. Pri západe slnka zaznelo zvolávanie k ohňu. Dôležitá úloha zapáliť fakľou slávnostný oheň bola zverená týmto kamarátom: Jarka T.O. Rančeri, domáci kamarát Lojzo, Fofola-Zdenka T.O. Túlavé šípy (Drienov), Tik T.O. Sosna (Košice). Spolu s prvými iskrami sa k oblohe vznášali slová trampskej hymny Vlajka a neskôr aj mená kamarátov, ktorí už nie sú medzi nami, ale určite tam niekde hore sa tešia z toho, že Rančeri sa pevne držia v trampskom svete. Šerif to potvrdil vyhlásením, že sa dnešným dňom osada rozrastá o dvoch členov. Sú to: Evka, ktorá bola oporou osadníkov už od vzniku osady a mladú krv do osady priniesla Anička (dcéra z rodiny T.O. Čierny orol). Víťazi súťažných disciplín si prevzali placky a kamarátovi Tarzanovi bola zverená funkcia pekelníka. Hudobné nástroje z rúk takmer nepúšťali bračekovci Indy a Mandy z T.O. Toyeri (Košice), Výdatne im pomáhali domáci – Lojzo a šerif Andy. Večer prišla posila v podobe výborného bendžistu i gitaristu Stana Čierneho (bývalého člena kapely Kredenc). Ak na chvíľočku zostala nejaká gitara ležať ladom, zhostili sa jej aj Rudo z T.O. Rančeri a Medveď z Prešova.  

ranceri

ranceri

ranceri

ranceri

ranceri

Najkrajšie prebúdzanie do nového dňa je na trampskom fleku pri lahodných tónoch gitary. Tak to bolo i na Orave. Potlachovisko trampi opúšťali veľmi neochotne, ale bežný život volá, nedá sa nič robiť. Tak ahoj zas niekedy a niekde alebo znova u vás. Ďakujeme.  

                                                                                              Amazonka v spolupráci s Tikom

ranceriTento lnok si mete preta na webe SEVERKA
http://www.severka.nfo.sk

Tento lnok njdete na adrese:
http://www.severka.nfo.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=313