Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k SEVERKA - TRAMPSKÁ SYMBOLIKA NAJSTARŠEJ GENERÁCIE TRAMPOV
SEVERKA

TRAMPSKÁ SYMBOLIKA NAJSTARŠEJ GENERÁCIE TRAMPOV
Publikovan: Streda, 09.05. 2018 - 21:03:52
Vec: Čo píšu iní - news z webu a časopisov


PRVÉ TRAMPSKÉ VLAJKY A DOMOVENKY V TRAMPSKÝCH OSADÁCH V ČECHÁCH A NA SLOVENSKU

trampnetTrampské vlajky a domovenky trampi poznali a používali už od vzniku prvých trampských osád, hneď v samých začiatkoch trampského hnutia.

Je však známe i to, že veľmi malo trampských vlajok a domoveniek sa zachovalo v svojej pôvodine a tak tie čo zostali a neodvial ich čas, sa stali dokladmi a pokladmi z minulosti najstarších trampských osád.Najstaršie a pôvodné prvé vlajky a domovenky máme možnosť vidieť v origináli na niektorých súčasných  trampských výstavách, alebo v doterajších známych trampských múzeách. Často sú tam však vystavované len kópie týchto vlajok podobné tým originálnym, možno zo zlých skúseností trampov v minulosti, keď vystavované trampské artefakty po skončení výstavy boli odcudzené a nenávratné  pre tramping a trampov navždy stratené.

Napriek tomu že je všeobecne nie len medzi trampmi známe to, že už prvé trampské osady mali a používali svojú vlastnú symboliku - vlajky a domovenky, stále sa nájdu okolo trampov neprajníci, ktorí túto skutočnosť zamietajú, či už z nepoznania trampskej histórie a veľmi často aj zo zlomyseľnosti neprajníkov trampského hnutia.

A tak sa aj nedávno na internete sa začala šíriť fáma, že trampská symbolika sa začala používať  až niekedy v 60. rokoch, teda až v dobách povojnovej generácie trampov, tiež s vymysleným  nezmyselným tvrdením,  že sa vlastne jednalo o napodobňovanie armádnej symboliky z čias II. svetovej vojny, konkrétne z výrazných označení a príslušnosti k svojím jednotkám, kde ako príklad bolo uvedené vraj podobné používanie u vojakov americkej armády, ktoré vraj trampi následne  prevzali.

Ďalším často šíreným nezmyslom sú i tvrdenia prichádzajúce so svojím pôvodom väčšinou od našich skautov a woodcrafterov, tvrdením že najstaršie trampské vlajky a symbolika boli prebrané zo symboliky vtedajšieho predvojnového skautingu či woodcraftu.

Tu treba otvorene povedať, že žiadne vlajky či domovenky trampských osád z najstaršieho obdobia trampingu ani náznakovo nemožno zaradiť medzi skautské, woodcrafterské, či nebodaj vojenské a  túto možnosť s poznávania trampskej histórie možno pri spoznávaní histórie úplne vylučiť.

Dejinne či historický správnu odpoveď na tieto "vojensko -  skautské pseudo - fámy" netreba hľadať v poviedkach rôznych  takýchto "tiež (taky) dopisateľov" trampských stránok (v politike im hovoria trollovia), ale predovšetkým v zachovaných trampských artefaktoch, v trampských dobových dokumentoch, kronikách a foto albumoch a aj v trampských archívoch.

trampnet


V snahe priblížiť  najmä mladším kamarátom skutočnú históriu trampskej symboliky sme siahli do trampského archívu, kde sa nachádza dostatok materiálov z trampskej histórie v podobe kresieb a fotografii,  kde prevažne aj na presne datovaných starých fotografiách (niekedy aj pri použití lupy) tieto vlajky a domovenky bez problémov nájdeme a dokážeme ich aj spoľahlivo zaradiť k jednotlivým najstarším trampským osadám a určiť ich vek.

Tiež treba povedať to, že pri podrobnom štúdiu starých fotografii je presvedčivo a neodškriepiteľne vidieť používanie vlastnej trampmi navrhnutej osadnej symboliky, ktorá rozhodne nekopírovala symboliku žiadnych iných vtedajších organizácii, či vojenských zoskupení a vychádzala zo svojich vlastných trampských návrhov.

    napísal Pekelník 7.5.2018

celý článok s ukážkami z osád Ztracenka, Tulák, Waikiki, Zálesák, Yucatan, Granada, Savana, Dakota a Beduín je na stránke TRAMPNETTento lnok si mete preta na webe SEVERKA
http://www.severka.nfo.sk

Tento lnok njdete na adrese:
http://www.severka.nfo.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=307