Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k SEVERKA - Žebětínské Trampobraní
SEVERKA

Žebětínské Trampobraní
Publikovan: Utorok, 14.01. 2014 - 22:56:58
Vec: Akcie - napíš svoje zážitky


trampobrani

 

Neviem ako vám, na podobné akcie sa mi najviac páči chodiť vlakom: na spojoch koľajníc vláčik pekne drncá a je tam dosť miesta a hlavne chuť na vytiahnutie gitár, tak nejak mi to k vandru patrí.

Gazov transportér to však s prehľadom zvládol tiež: keďže nás bolo len šesť, bolo dosť miesta na dve (ba aj na tri) gitary, a betónová cesta za Trenčínom pekne odsuplovala aj to drncanie. Takto naladených nás v Žebětíne, príbrnenskej dedinke pred miestnym kulturákom z auta vytiahol a vyobjímal dávny Čierneho parťák Vajco. Vďaka nemu sa nám ušli miesta v samej prvej rade a bolo nám hej!Trampobraní je trampské hudobné popoludnie pri Brne, na ktoré zvolenskú partiu nabudil Čierny so Zuzkou. Do Žebětína sme, okrem za Vajcom a kamarátmi, šli hlavne na Mikiho Ryvolu a Pekaringo. Ale usporiadatelia, trampská kapela Kati, bola pre mňa asi najväčším prekvapením. Už som ich kedysi na menšej trampskej scéne videla, a sú odvtedy teda o poriadnu míľu ďalej. Perfektne vyspievané vokály, presné Skinerove sóla, vtipná Lobova valcha, parádna swingujúca šlapajúca muzika. Za nich zaradili Kati brněnskú kapelu Bounty (čítaj brněnsky: Bónty), s takým nejakým nezaraditeľným trampským (?) folkom, ktorej sme nejako nevedeli prísť na chuť. Stoličky v sále veru trochu oprázdneli. (Ale perkusie mali parádne a nevšedné, Meme sa chystá zaopatriť si šejker-kocku.) Za vypočutie stála asi hlavne ryvolovka Mrtvej vlak, ktorou sa ladili. Žiaľ, iné ryvolovky do repertoáru nezaradili. (Inak o zaradení tohto festiválku veľa vypovie hlavne fakt, že všetky kapely sa ladili nejakou šlapacou ryvolovkou. Holt Brno.)

Kvôli svojim predchodcom mali nasledujúci chrudimskí šediváci z Chrpy na začiatku trochu preriedené publikum, ale po prvých pesničkách sa sála rýchlo zase zaplnila. Chrpáci hrajú už 40 rokov, také tie povojnové mottlovsko-voldánovské trampské piesne, krásne im to šlape a ladí, sú vtipní a úžasne sa počúvajú. Až mi bolo ľúto, že skončili, aj keď pred nami toho bolo ešte dosť.

trampobranitrampobranitrampobrani

Po grogovej a pivnej prestávke prišli na rad tri zostavy Pekaringa z bratislavskej T.O. Pohoda „Pekaringo Basic“: Pedro, Kali a Ringo, ktorých po troch ich pôvodných pesničkách doplnila Plamienka („Pekaringo SK+“), ktorej pomohol prekonať trochu trémy a rozpakov spíker / tliachač Láďa Chromeček, a ktorá zožala veľký aplauz u publika. Dovŕšilo to potom „Pekaringo CZ+“ zostava s Heny, ktorú som počula prvý krát na živo a nemalo to chybu. Wabi Ryvola v sukni, povedal Čierny a sedí to. Hrali väčšinou pesničky z nového CD Kanada, ktoré po vystúpení Mikiho aj pokrstili. Kanada je síce už druhé, ale prvé autorské CDéčko kapely Pekaringo. Kdekdo ho označuje ako jeden z najlepších, ak nie najlepší album vôbec, ktorý v posledných rokoch v trampskej muzike vyšiel. Aj keď sú chlapci z Bratislavy, spievajú tu výhradne v češtine. Väčšinu piesní napísala a naspievala svojim úžasným altom Heny, alias Martina Orthová. Zvyšné piesne sú z pera Wabiho Ryvolu, Fredyho, Džaga a Slima. Krstilo sa konzervatívne trampsky, to jest rumom, krstného otca Mikiho doplnili chlapci z T.O. Rowers, ktorí pri nahrávaní pomáhali s piesňami, nástrojmi, aj hlasmi. Ale najlepšiu prezentáciu a „pí-ár“ si urobilo Pekaringo a Heny na pokoncertovom sešne: ako to Brňáci vedia, džemovalo sa hlboko do ráne, prevažne v rytme swingu a vo vysokej kvalite.

trampobranitrampobranitrampobrani

trampobranitrampobranitrampobrani

K vystúpeniu Mikiho Ryvolu sa dá napísať veľa, ale samozrejme lepšie je zažiť. Bard zaradil skôr pomalšie náladové, nostalgickejšie ladené piesne – Co zbejvá, Blues blikavý lampy, Poslední míle, Drátěný ohrady. Publikum ani nepíplo, otrlým traperom a nežným traperkám zbehla občas nejaká slza po líci, nejaké to stending ovejšn a tak. Bonbónik prišiel na koniec, keď celý ansámbl Pekaringa vrátane Rowerov si s ním strihli Země tří sluncí. A potom už len prehádzať stoly a stoličky v predsálí, dať si namiešať nejaký drink, naladiť nástroje a hrať a hrať. Do rána, do odpadnutia alebo do zodratia prstov, ako komu chutí. Kontrabas šiel z ruky do ruky, k tomu Kaliho bicie, šarmantné tuláčky s husľami či priečnou flautou, perfektné vokály... typicky brnenský džemsešn.

trampobranitrampobranitrampobrani

Organizačne to mali Kati pekne zvládnuté: spalo sa na palubkách v sále, sešnovalo sa pri ryvolovkách za zavretými dverami v predsálí a folkovejšie na chodbičke, a nikto nikoho nerušil. Výčap bol otvorený hlboko do noci (v podstate kým nedošiel rum a pivo), na raňajky sa dalo vybrať z ponuky priľahlej samošky, krčmy alebo reštaurácie. Spoločensky aj hudobne perfektná akcia, na ktorú sa hlásim aj budúci rok.

Šmidla
foto: Vajco, Chrústik

a možno aj ďalší na jej aparátTento lnok si mete preta na webe SEVERKA
http://www.severka.nfo.sk

Tento lnok njdete na adrese:
http://www.severka.nfo.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=215