alebo: Na Slovensku nič nového ???
V rámci bratislavského predkola BRÁNY bol trampom poskytnutý priestor, aby mladým priaznivcom trampskej piesne predstavili život trampských osád .
Úlohy sa ujali Brčko, Bob, Lexo a Kekso a pod krásne vyrezávaným totemom a vo venci osadných vlajočiek predložili divákom fotografie, placky, písomný a iný dokumentačný materiál, ktorý dal mladým záujemcom možnosť nahliadnuť do rozličných oblastí trampskej činnosti. Výstavka svoj cieľ splnila. Brčka však priviedla k myšlienke, o ktorú by sa s vami rád podelil:
„...čo keby sa však naskytla príležitosť predstaviť verejnosti trampský život výstavou rozsiahlejšou a prístupnou dlhšie, ako počas jedného súťažného koncertu? A čo keby sa nám raz dokonca podarilo zriadiť trvalé trampské múzeum, tak ako ho majú českí kamaráti v Strakoniciach?
Keď som zostavoval dejiny slovenského trampingu, prešlo mi rukami veľa cenného dokumentárneho materiálu: listy, spomienky, osadné kroniky, fotografie i celé albumy, knihy, cancáky a pod. Časť aj dnes opatrujem, časť som vrátil majiteľom, ktorí si to želali. No koľko ďalších cenných vecí majú kamaráti kdesi doma založené a nik o tom nevie!
Nežiadam, aby sa ich vzdali, často sú im iste veľmi vzácne a milé. Napokon ani TRAMP CLUB ani nikto iný nemá dnes priestory, kde by sa tento „poklad“ mohol uložiť. Predstavujem si to tak, že každý, kto podobné veci vlastní, zostaví ich zoznam, uvedie miesto, kde ich má, adresu, číslo telefónu, prípadne ďalšie potrebné údaje tak, aby bol o možné požiadať ho o ich zapožičanie na usporiadanie prípadných výstav. Využiť by sa mohli aj pri zostavovaní publikácií o trampských dejinách, či už regionálnych, alebo ďalších doplnených vydaní dejín celoslovenských.
Prihláste sa, prosím, na adresu:
Zdeno Dočkal, .... (nasleduje adresa dnes už neplatná)
Ďakujem.
Brčko
tento text bol uverejnený v Severke č. 1/1994...
čo sa odvtedy (ne)zmenilo, sa môžeš dočítať aj na týchto stránkach a radi uvítame poznámky, návrhy a podnety v komentároch alebo priamo mailom na tz.severka@gmail.com