Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k SEVERKA 4/2008 - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
SEVERKA 4/2008 
Občasník Severka - časopis pre všetkých

Nové číslo Severky ešte vonia tlačiarenskou čerňou.

Pre predplatiteľov okrem 28 strán obvyklých rubrík prináša do schránok aj malé prekvapenie. (Ako si objednať Severku ?) Ako malú upútavku prinášame prehľad obsahu tohto čísla.OBSAH

 str.2 obálky - KAMARÁT OHEŇ - pesnička z dielne kamaráta Davyho

str.3 - DVORANA

Kamoško, ako rýchlo sme sa našli, tak rýchlo si sa stratil. Ja viem, ľudia prichádzajú a odchádzajú skoro tak často ako vlaky, ale toto sa naozaj nemuselo stať. ...

str.4 - PESNIČKA TULÁCKA

- Legenda žije

Legenda žije... v tomto duchu sa nieslo podujatie, ktoré sa konalo v Prievidzi 5.12.2008. Pod taktovkou Majáka, členov kapely Krpci a ďalších kamarátov, ktorých si pamätáme ako (spolu)organizátorov posledného CS potlachu, sa spomínalo na vlani zosnulého Davyho - Milana Orsága.

Do sály Koniarne v hoteli Magura smerovaly húfy ľudí a tak sa začiatok trochu oddialil. Potom však už nasledovalo hudobné zahájenie a zlatý "klinec" programu - krst 2CD s Davyho pesničkami. Na jednom znejú vyčistené originálne nahrávky v jeho interpretácii, na druhom sú piesne, ktoré do svojho repertoáru zaradila a nahrala kapela Krpci. Po Majákovom príhovore ich pivom pokrstili kamarát Kutáč a Davyho žena Bemica. Celý úvod programu bol podfarbený premietaním obrázkov z Davyho života a tvorby. Ukážky jeho malieb, rezieb a úžitkovej tvorby boli tiež na malej výstavke v rohu miestnosti. Po oficiálnom programe nasledoval countrybál, ktorý odohrali Krpci.

- Správy, festivaly

str.7 - KULTÚRNY BEDEKER

- Jak nabalit plavou dívku

Zdeněk Šmíd - spisovatel, novinář, textař, hudebník, pedagog, vodák, je autorom tejto knižky. Predstavujeme jeho tvorbu v súvislosti s ďalším vydareným dielom z produkcie vydavateľstva Avalon.

str.8 - KEĎ NÁS NAVŠTÍVI MÚZA

- Budeš doma ?

..."Matúš, ... Matúš, idem na nákup. Počuješ?" ozýva sa spoza dvojo dverí. "Prečo mi neodpovedáš, nepočuješ ma?

Hlasitosť otázky dáva poznať, že dverové bariéry padajú.

"Budeš doma ?" vysypala sa zvedavá otázka cez posledné otvorené dvere priamo doprostred miestnosti. Skôr, než dopadla na zem, preťal ju, ako meč nabrúsený, ostrý Matúšov ohľad.

"Nevieš, kam by som mohol asi takto sám odísť!" (Amazonka, LSS 2008)

- Dym

Medzi konáre

stromov

jemnučký a meniaci

lámajúc svetlo

a tvar. (Bludný Hobo)

str.10 - PORTA BOHEMICA

- Ruleta

"Nebuď srab, kámo!"

Zkušeným úderem roztočil bubínek. Ten se s mírným vrněním, dobře promazán, snad čtyřikrát protočil. Matně žlutý konec náboje vytvořil rozmázlý kruh. Pak zapadl do své polohy. Pete mi podal colt.

"Ne, nechci," odmítavě jsem se odtáhnul, "kdybys neblbnul! A nechci přijít o sluch!" Přiložil si hlaveň k hlavě a kovově to cvaklo! Slepá nábojnice.

"No vidíš a už bys vyhrál panáka," zašklebil se a znova roztočil tu ruskou ruletu. (Bokajs, Trapsavec 2008)

- *** Vítr... (Roy)

- Sesychání (Pavlís, Trapsavec 2008)

str.12 - PO STOPÁCH TULÁKOV

- T.O. Salamander

T.O. Salamander začala vznikať niekedy v októbri 2006. V tom čase som sa spoznal s Peťom. Peťo bol dlhý čas samotár a tak sme sa dali dokopy. Spolu sme prešli asi tri fleky a nakoniec sme sa rozhodli pre ten náš terajší, ktorý sa nachádza nad Bardejovskými Kúpeľmi. Baránkova studnička nás prichýlila a dodnes sa pri nej stretávame. Zorganizovali sme pár brigád a naša T.O. bola na svete. Oficiálne zahájenie bolo 5. mája 2007. Pomaly sme sa formovali do dnešnej podoby. Nie je nás veľa, ale aj tak je nám fajn.

- Výročia T.O., správy

- Zruby / Poklady našich hôr

Nachádzame sa už v katastri obce Helcmanovce. Trampské cítenie nás vedie do najhustejšej húštiny, kde slnko stráca svoju moc a blesk foťáka nestačí. Voda sa zmocňuje našich topánok, mach obrastá ešte aj vzduch, ktorý dýchame. Keby sa objavil medveď alebo praveký jašter, zhynula by som od strachu, ale nie od prekvapenia. Kaňonovitý terén nás vedie ďalej a túžba volá hlbšie do útrob lesa. Keďže lesný duch nás poriadne otestoval, ponúka nám teraz svoje poklady.

str.16 - SPRÁVY Z CIEST

- Kanáre IV. - dokončenie cestopisu kamaráta Šamana (T.O.Severka, Stará Ľubovňa)

- Koľajnice a kopce a koľajnice, Rila2 - dokončenie cestopisu kamaráta Baču (T.O.Korlat, Skalica)

str. 22 - VYTRHNUTÉ Z CANCÁKOV

- Krátke správy

str.23 - DO VAŠEJ POZORNOSTI

- Vander ako malina

V roku 2008 vydalo Trampské združenie SEVERKA ďalšiu zbierku poviedok úspešného tra(m)psavca - Vladimíra Vranu - Tima.

Brožovaná knižočka formátu A5 s farebnou obálkou a ilustráciami kamaráta Lexa má 56 strán a obsahuje 19  poviedok, z ktorých zopár ste si už mohli prečítať na stránkach Severky. Získať ju môžete za 1 € + poštovné na adrese Severky, priamo u autora alebo u kamarátov, ktorí ju budú nezištne distribuovať na trampských akciách.

- Listáreň

str.24 - PREDSTAVUJEME

- Jozef Trabalka

Pôvodným povolaním novinár a grafik (Výber, Stop, Petržalské noviny a iné), t.č. na dôchodku. Kedysi aktívne hrával kolektívne športy - futbal a hokej, popri tom sa venoval aj horolezectvu a až v neskoršom veku pričuchol k cyklistike.

"Neprešiel som celý svet, ako niektorí uvádzajú. Budem rád keď sa mi, pokiaľ telo vládze, podarí prebicyklovať ešte aspoň niektoré z klenotov, ktoré na mňa, či mojich nasledovníkov čakajú. Veď zostať stáť na mieste by bola škoda."

str.27 - HMMM...

- Malé zamyslenie na veľkom potlachu

Sedím, cigaretu a atmosféru zapíjam kofolou, vedľa mňa a všade okolo sú skutočné legendy a piliere a Majáky, Dlhí, Kanci a Túlaví psi slovenského trampingu.

Jesenné slniečko sa na nás usmieva a ja si po veľmi dlhom čase uvedomujem, že som vlastne šťastný, ale aj trochu smutný.

Myslím, že aj skutočný pocit šťastia je aj veľmi blízky smútku. Spomínam si a dodnes vidím prvého šerifa Oranžového Expresu - kamaráta Grizliho, s domovenkou tak, ako ju všetci poznáme na svalnatom, ba až kulturisticky vymakanom tele, ako nás všetkých na Gonových lazoch, niekedy v 1974 roku, pozýva na Rozbehy. "Tak to vidíš Grizly, po 33 rokoch som konečne došiel na Rozbehy, na potlach Tvojej, či Otíkovej osady a naozaj mi je veľmi ľúto, že Vy tu nie ste!"

Publikované: Piatok, 16.01. 2009 - 21:30:19 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Občasník Severka - časopis pre všetkých
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Občasník Severka - časopis pre všetkých:
SEVERKA - naša hviezda

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
K tomuto lnku nie je mon vloi komentr.

Parse error: syntax error, unexpected end of file in /data/www/nfo_dady/severka/footer.php on line 95