Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k Literárna súťaž SEVERKY - čo, prečo a ako - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Literárna súťaž SEVERKY - čo, prečo a ako 
Literárna súťaž Severkydady64sk nám odoslal(a) nasledujúci článok:
"Tak sme sa definitívne rozhodli ...
...po dlhých úvahách vyhlasuje Trampské združenie SEVERKA literárnu súťaž. Takto sme ohlasovali v roku 2005 nultý ročník aktivity, ktorá mala za úlohu trochu rozpumpovať trampskú literárnu scénu na Slovensku.


Nechceme suplovať český (československý) Trapsavec, ani priamo nadväzovať na voľakedajší úspešný Maják, ktorý organizovali kamaráti z Nitry, ani trhať kolektív podpísaný pod Prehliadkou alebo Saloonom trampskej tvorivosti. (Nakoniec, tie sú viac zamerané na iné zobrazovacie prostriedky, ako je písané slovo.) Chceme ponúknuť slovenským autorom (najmä) z trampského prostredia šancu porovnať svoje sily s inými psavcami a aj takouto cestou posilniť spoločenstvo hviezd na našom literárnom nebi, ktoré je malé, ale naše ... (cit. 2005)

2008 - LLS mala, či stále má, ambíciu byť pokračovateľom literárnej súťaže Maják, ktorá pod taktovkou nitrianskych kamarátov zažila svoj vrchol v polovici 80-tych rokov. (Majáky podľa mojich zápiskov ako literárna súťaž fungovali od r. 1979 do 1992; viď článok v Severke 2/1999) Byť pandantom českého (československého) Trapsavca sme si netrúfli. Začali sme nultým ročníkom v roku 2005, keď 11 autorov oboslalo všetky tri kategórie - poéziu (16 prác), prózu (10) aj piesňový text (7). V roku 2006 to bolo 17 autorov s prácami 35-9-10 a v roku 2007 opäť 11 autorov s počtom prác 14-11-7.

Neviem, či už minulý ročník mal byť varovaním, každodpádne tento rok LSS oboslalo len 6 autorov spolu so 17 prácami. I preto som sa rozhodol, že vyhodnotenie sa robiť nebude. O rok to však skúsime znova ! Veď potenciál slovenských autorov tu je ! Stačí len pozrieť do výsledkovej listiny tohtoročného Trapsavca. Osem slovenských autorov poslalo celkovo 18 prác (Pre korektnosť treba uviesť, že jedna po slovensky píšuca autorka s dvoma prácami žije dlhodobo v ČR. Avšak aj v tohtoročnej LSS sú tri práce inej českej autorky - v slovenčine.) A slováci si v Trapsavcovi neviedli zle - 4 práce troch autorov na medailových pozíciách a ďalšie 4 práce do desiateho miesta v kategóriách poézie aj prózy nad 23 rokov!

Na rôznych webových stránkach sa relatívne často stretávam s pomerne dobrými prácami, ktoré by tiež mali šancu obstáť. Prečo autori nemajú ambície zmerať si svoje sily s ostatnými v priamom "súboji" ? Navyše sa zviditeľniť, prispieť k rozvoju trampskej kultúry, získať šancu na vydanie vlastnej zbierky prostredníctvom Trampského združenia Severka, stretnúť sa s podobne "postihnutými" ľuďmi na vyhodnotení, atď. ... Iste, ani my asi nerobíme všetko najlepšie. Slabá propagácia ? Zle načasovaná uzávierka ? Zbytočná kategória piesňových textov ? (Trampské skupiny vymizli aj z pódií Porty a podobných podujatí...!) Neatraktívne ceny a vyhodnotenie kdesi v lesoch pri ohni?

Alebo je to strach autorov z kritiky ? Ani tú si neodpustím. Úprimne povedané, v percentuálnom (!) vyjadrení je kvalita na nízkej úrovni. každý rok vyčnievali snáď 2-3 práce v jednotlivých kategóriách a potom diera a potom ostatné. Nuž, dobrým spisovateľom sa človek stáva postupne, okrem štipky talentu k tomu treba veľa-veľa čítať a učiť sa. Vnímať spôsob, akým kladú slovo vedľa slova autori svetového, či slovenského formátu. Povinné čítanie sme mali v škole všetci. Mali sme tiež sloh a podobné predmety. Bolo by fajn z toho niečo používať. Ale to prichádza časom. Najväčším nešvárom, ktorý zdvíha zo stoličky nielen mňa, ale najmä porotcov, ktorí profesionálne pracujú so slovenským jazykom, je častá ignorancia základných pravidiel slovenského pravopisu. Gramatiku musí mať človek v krvi od základnej školy ! Takže - nehanbite sa zájsť za svojou bývalou učiteľkou slovenčiny a dajte si svoje dielka skontrolovať...

To je pár dôvodov, prečo v roku 2008 nevyhlasujeme výsledky aktuálneho ročníka LSS. S došlými prácami naložíme podľa dohody s autormi, nakoniec - všetci sú odoberatelia Severky. A, nejdem sľubovať, ale snáď sa stretneme na nejakom Večeri Severky, kde si podebatíme aj o literatúre.
Budúci rok to skúsime znova. Uvítam každý nápad, či podporu, ktoré prispejú k zlepšeniu súčasného stavu. A to dlhodobo, aby sme sa zasa len nenadýchli k uplávaniu pár desiatok metrov, kým sa opäť začneme topiť.

Píšte, píšte, píšte, odkladajte si to do šuflíka, aby ste mali čo vytiahnuť, keď príde ten správny čas. Ozaj, a prečítajte si to po sebe ...

D´Ady

prehľad výsledkov a prác z minulých ročníkov v ďalších článkoch rubriky Literárna súťaž Severky"
Publikované: Pondelok, 17.11. 2008 - 18:41:20 Od: severka
 
Anketa k lnku
Má Literárna súťaž Severky pokračovať ?

Áno a pošlem tiež príspevok
Áno, aj keď ja neviem písať
Nie, je to zbytočnosť
Načo, keď ja nevyhrám
Neviem


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasov: 17
Komentárov: 2
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· keď nás kopne múza
· Viac o Literárna súťaž Severky
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Literárna súťaž Severky:
Literárna súťaž SEVERKY - čo, prečo a ako

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 4
Hlasov: 2

Vemi dobr

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
"Literárna súťaž SEVERKY - čo, prečo a ako" | Prihlsi/Registrova | 7 komentárov | Hada v diskusii
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function preg_match_replace() in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php:1090 Stack trace: #0 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(498): check_words('Re: Liter\xC3\xA1rna ...') #1 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(1023): DisplayTopic('4', '0', '3', NULL, 0, 0) #2 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/article.php(286): include('/data/www/nfo_d...') #3 /data/www/nfo_dady/severka/modules.php(53): include('/data/www/nfo_d...') #4 {main} thrown in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php on line 1090