Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k Z posledného Svetového trampského potlachu - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Z posledného Svetového trampského potlachu 
Akcie - napíš svoje zážitky

 

 

svetovy potlach Texassvetovy potlach Texas

Ahoj kamaráti. Nie som pravidelným prispievateľom, ale vzhľadom na okolnosti si tentokrát dovolím prihodiť aj ja svoje polienko do nášho spoločného trampského ohňa.
Bol som totiž asi jediným košickým, či vyhodňarskym, trampom prítomným na historickej udalosti, ktorou skončila jedna veľká a slávna éra nášho svetovo unikátneho československého trampského hnutia.
Už o pár dní sa zrejme začnú objavovať na trampských weboch profesionálne fotky, videá a detailné popisy tejto veľkolepej historickej akcie, z ktorých sa dozviete všetky dôležité fakty, mená a udalosti.
Obmedzím sa preto iba na autentické osobné zážitky, akoby som ich písal do osadnej kroniky...

svetovy potlach TexasV rôznych obdobiach odišlo z rôznych dôvodov z Československa množstvo trampov, ktorí sa usadili snáď vo všetkých kútoch sveta. Vzhľadom na nemožnosť návratu, skrsol po čase v istej múdrej hlave nápad zorganizovať potlach trampských vydedencov, žijúcich vo všetkých možných aj nemožných kútoch našej úžasnej planéty. Nápad sa stretol s úspechom a na rôznych kontinentoch sa podarilo postupne zorganizovať 10 veľkolepých svetových potlachov. Najprv výlučne pre trampov emigantov, neskôr aj s účasťou trampov z Československa. Zlatá generácia usporiadala okrem svetových potlachov aj množstvo nezabudnuteľných akcií v skutočnej divočine, z mnohých sa zachovali úžasné, verejne prístupné videá. Každá pohádka však končívá, a aj naši predchodcovia dozreli do veku veľkých náčelníkov, keď nastal čas dôstojne uzavrieť svoju slávnu éru. Tak sa aj stalo usporiadaním jubilejného 10. svetového potlachu v Texase, ktorý bol zároveň oslavou neuveriteľnej storočnice trampingu.

svetovy potlach Texas

Každý prežíval svoju účasť po svojom, tu sú osobné zážitky a perličky z nášho účinkovania:

Na svetové potlachy sa dá dostať dvoma spôsobmi – šoférovať krížom cez kontinent svojím autom alebo motorhomom niekoľko dní priamo tam a naspäť (z Vancouveru do Dallasu a späť je okolo 8000 km), prípadne sa túlať niekoľko týždňov a cestou navštíviť národné parky a rôzne kultové miesta, alebo doletieť čo najbližšie a prenajať si auto. Vzdialenosti sú pre našinca nepredstaviteľné, nejazdía tam vlaky, ČSAD ani stopovateľné Avie.

Naša pôvodná emigrantská trojka Viki, Peťo a Davy z T.O.Orion Košice-Vancouver sa rozhodla letieť do Dallasu už tri dni pred zapálením slávnostného ohňa, požičať si autíčko a s úsmevom sa doviezť na potlachovisko. Ale ako to často v živote býva, dakus še to skomplikovalo... Tesne pred odletom ide Peťo na nečakanú operáciu, my zvyšní chceme zrušiť letenky. Nakoniec predsa len letí Viki a Davy, Peťo nás po úspešnej operácii aspoň vezie na letisko. V Dallase máme ešte prihodiť do auta dvoch kamarátov z Vancouveru, ktorí majú priletieť iba s príručnou batožinou.

V Dallase sa stretávame s vancouverskými legendami svetového trampingu – basgitaristom  Zdeňkom a zlatokopom Žroutom aj s ich avizovanou príručnou batožinou. Okrem nej však majú niekoľko kubických metrov exotickej potlachovej výbavy od sombréra a mexickej basy v pravdepodobne nepriestrelnom puzdre až po profesionálnu kameru s megastatívom a asi desiatkou rôzne veľkých batohov, tašiek a neidentifikovateľných predmetov. Časť výpravy ide preobjednať auto na väčší a drahší model, ale závozníkom sa podarí v poslednej chvíli objaviť uhol, pod ktorým sa prekvapujúco dá natlačiť do auta mexická basa aj s celou posádkou. Priebeh cesty radšej preskočím, len pre predstavu – pri nákupe zásob na týždeň v nočnom Wallmarte vkladáme posledné žemle už len zvonku cez polospustené okienko....

svetovy potlach Texas

Potlach je na vzdialenom, obrovskom, súkromnom pozemku, prichádzame tam v noci o druhej. Zem je rozmočená, raz aj zapadneme, nakoniec parkujeme naslepo v lesíku na vyvýšenej časti. Nemáme páru kde sme, rozbaľujeme našu minimalistickú tábornícku výstroj a úspešne zaspávame každý vo vlastnom improvizovanom brlohu. Ráno zisťujeme, že sme si našli perfektný flek a už tam zostávame. Po celom pozemku s riedkym miešaným lesom a pichľavými minilianami stojí už množstvo vozidiel a stanov, a to zostáva do potlachového večera este niekoľko dní.

svetovy potlach Texas

Túlame sa krížom krážom a stretávame kopu kamarátov z minulých svetových či kanadských potlachov, zo všetkých strán znejú gitary a proklatě dobré viachlasy. Dozvedáme sa, kto kde práve žije, čo robí, ale žiaľ, aj kto nás navždy opustil – vek zlatej trampskej generácie sa už pohybuje medzi sedemdesiatkou a osemdesiatkou, čas sa nedá zastaviť. Zoznamujeme sa aj s početnými novými tvárami zo vzdialených kútov zemegule – čo životopis, to príbeh na román... Po každom takomto stretnutí nám stále viac a viac stúpa nálada a uvedomujeme si, ako dokázal náš tramping vybudiť v ľuďoch tie najlepšie vlastnosti, ktoré v nich driemu. Zo všetkých účastníkov sála energia a každý prispieva svojím podielom k neopakovateľnej radostnej atmosfére. Nezáleží na veku ani na tom ...  co jsi byl – mundur všechno skryl ... Po zotmení sa každý večer rozhorievajú menšie ohne so spevákmi a hudobníkmi všetkých možných úrovní, spieva sa pre radosť a z plných pľúc.

Počas niekoľkých dní môžeme s úctou obdivovať vynaložené úsilie nepočetných bielovlasých usporiadateľov z texaskej T.O. Fort Adamson. Na zvládnutie mnohodňového pobytu stoviek trampov dokázali zabezpečiť mobilné záchody na strategických križovatkách, pitnú vodu, tečúcu vodu so žľabmi na umývanie riadu aj ľudí, improvizované sprchy, stovky metrov elektrických káblov k prívesom aj pre nevyhnutné ozvučenie, vybudovanie potlachového megapódia, ani nehovoriac o zvadlách, plackách, účastenkách, dreve na obrovský slávnostný oheň atď., atď.

svetovy potlach Texas

svetovy potlach Texas

Konečne svitol deň potlachu. Naraz nevidno nikde žiadny alkohol, každý si uvedomuje veľkosť chvíle a chce si naplno vychutnať všetky vzácne okamihy. Poobede sa všetci pomaly presúvajú na potlachovú lúku, pečiatkujú sa tričká, robia sa skupinové fotky, obdivujú sa desiatky osadných vlajok z celého sveta. Potom sa stovky trampov snažia natlačiť k sebe na spoločnú fotku, uvidíme neskôr, ako to dopadlo, a či sa tam niekde nájdeme.

Pomaly sa začína stmievať. Každou minútou sa nálada stáva viac a viac sviatočnou, cítime to asi všetci a mlčky sa zhromažďujeme okolo veľkej pagody. Dôstojne prichádzajú vyvolení kamaráti s fakľami a zapaľujú historický slávnostný oheň posledného svetového potlachu najstaršej trampskej emigrantskej generácie. Vlajka, minúta ticha, iskry letia ku hviezdam tak ako mnohokrát, a predsa inak.
A potom sa začína plniť pódium. Odovzdávajú sa placky, pamätné predmety a ceny najprv usporiadateľom, a potom mnohým veľkým trampským legendám za ich celoživotné zásluhy. Jednotlivé prejavy chytajú za srdce, všetci cítia, že končí jedna úžasná éra.

svetovy potlach Texas

svetovy potlach Texas

Zo spomínaných osobností mám osobne najbližšie ku  kameramanovi svetových trampských akcií Alešovi z T.O. Kamarádi Ostrova z Vancouver Islandu. Aleš dokázal geniálnym spôsobom namixovať z každej akcie tie najvýstižnejšie momenty a fotky, a podfarbiť ich živými hudobnými nahrávkami priamych účastníkov aj s praskaním ohňa či šumom rieky. Pri sledovaní jeho videí doma mnohý tramp odprisahá, že z obrazovky cítiť vôňu dymu...
Aleš sa pre dlhodobú chorobu už potlachu nemohol zúčastniť osobne, ale naše Umí! musel počuť aj ponad Rocky Mountains.
Posvätný oheň obtancoval aj americký Indián v tradičnom kroji s perami a obohacuje tak celkovú atmosféru a harmóniu prírodných ľudí.

svetovy potlach Texas

svetovy potlach Texas

Potom sa už rozbieha tradičná súťaž v speve jednotlivcov, dvojíc a osád. Vzhľadom na veľkosť podujatia je pódium ozvučené, vzhľadom na množstvo súťažiacich môže každý zaspievať iba jednu pieseň. Je obrovským zážitkom počúvať prierez trampskou hudbou od individualít až po zostavy, ktoré hrajú spolu viac ako polstoročie. Prihlásil som sa aj ja s drsne krásnou a dávno zabudnutou piesňou zosnulého Zádielskeho Hombreho s refrénom  Až vítr zavolá, že jaro přichází..., pochvalné hlasy po odspievaní ma naplnili radosťou, že na tejto symbolickej akcii zaznel aj hlas z východného Slovenska.
Večer plynie ako rieka, nádherné piesne znejú jedna za druhou, hudobná rozprávka pod hviezdami...
Zvláštna zmes radosti a nostalgie, táto noc sa už nikdy nezopakuje.
Spevácka súťaž končí okolo polnoci, po nej sa už rozbieha nekonečná voľná zábava s trampským orchestrom desiatok hudobných nástrojov a stovkami hlasov.

svetovy potlach Texas

svetovy potlach Texas

Naspäť letíme, žiaľ, už na druhý deň a preto predčasne opúšťame hudobný kotol. Musíme vstávať skoro ráno, zbaliť sa, šoférovať niekoľko hodín na letisko so šancou na dopravné zápchy, treba vrátiť auto, prejsť všetkými letiskovými kontrolami a hlavne nezmeškať let. Prichádzame tak o nedeľné súťaže včítane zálesáckeho viacboja, ale aj tak sme toho videli a zažili viac než dosť, vraciame sa šťastní a nabití energiou.

svetovy potlach Texas

Pripájam pár nedokonalých autentických fotiek z obúchaného mobilu pre dotvorenie celkovej atmosféry, kvalitné fotky a videá sa určite čoskoro objavia na rôznych trampských weboch.

Z kanadského Vancouveru pozdravujem.srdečne všetkých trampských kamarátov a kamarátky

Ahoj!
Davy T.O.ORION (Vancouver – Košice)

svetovy potlach Texas

Publikované: Pondelok, 26.11. 2018 - 20:57:51 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Akcie - napíš svoje zážitky
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Akcie - napíš svoje zážitky:
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 5
Hlasov: 2

Vynikajci

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
"Z posledného Svetového trampského potlachu" | Prihlsi/Registrova | 1 Komentr | Hada v diskusii
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function preg_match_replace() in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php:1090 Stack trace: #0 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(498): check_words('Re: Z posledn\xC3\xA9...') #1 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(1023): DisplayTopic('320', '0', '551', NULL, 0, 0) #2 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/article.php(286): include('/data/www/nfo_d...') #3 /data/www/nfo_dady/severka/modules.php(53): include('/data/www/nfo_d...') #4 {main} thrown in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php on line 1090