Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k TRAMPSKÁ SYMBOLIKA NAJSTARŠEJ GENERÁCIE TRAMPOV - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
TRAMPSKÁ SYMBOLIKA NAJSTARŠEJ GENERÁCIE TRAMPOV 
Čo píšu iní - news z webu a časopisov

PRVÉ TRAMPSKÉ VLAJKY A DOMOVENKY V TRAMPSKÝCH OSADÁCH V ČECHÁCH A NA SLOVENSKU

trampnetTrampské vlajky a domovenky trampi poznali a používali už od vzniku prvých trampských osád, hneď v samých začiatkoch trampského hnutia.

Je však známe i to, že veľmi malo trampských vlajok a domoveniek sa zachovalo v svojej pôvodine a tak tie čo zostali a neodvial ich čas, sa stali dokladmi a pokladmi z minulosti najstarších trampských osád.Najstaršie a pôvodné prvé vlajky a domovenky máme možnosť vidieť v origináli na niektorých súčasných  trampských výstavách, alebo v doterajších známych trampských múzeách. Často sú tam však vystavované len kópie týchto vlajok podobné tým originálnym, možno zo zlých skúseností trampov v minulosti, keď vystavované trampské artefakty po skončení výstavy boli odcudzené a nenávratné  pre tramping a trampov navždy stratené.

Napriek tomu že je všeobecne nie len medzi trampmi známe to, že už prvé trampské osady mali a používali svojú vlastnú symboliku - vlajky a domovenky, stále sa nájdu okolo trampov neprajníci, ktorí túto skutočnosť zamietajú, či už z nepoznania trampskej histórie a veľmi často aj zo zlomyseľnosti neprajníkov trampského hnutia.

A tak sa aj nedávno na internete sa začala šíriť fáma, že trampská symbolika sa začala používať  až niekedy v 60. rokoch, teda až v dobách povojnovej generácie trampov, tiež s vymysleným  nezmyselným tvrdením,  že sa vlastne jednalo o napodobňovanie armádnej symboliky z čias II. svetovej vojny, konkrétne z výrazných označení a príslušnosti k svojím jednotkám, kde ako príklad bolo uvedené vraj podobné používanie u vojakov americkej armády, ktoré vraj trampi následne  prevzali.

Ďalším často šíreným nezmyslom sú i tvrdenia prichádzajúce so svojím pôvodom väčšinou od našich skautov a woodcrafterov, tvrdením že najstaršie trampské vlajky a symbolika boli prebrané zo symboliky vtedajšieho predvojnového skautingu či woodcraftu.

Tu treba otvorene povedať, že žiadne vlajky či domovenky trampských osád z najstaršieho obdobia trampingu ani náznakovo nemožno zaradiť medzi skautské, woodcrafterské, či nebodaj vojenské a  túto možnosť s poznávania trampskej histórie možno pri spoznávaní histórie úplne vylučiť.

Dejinne či historický správnu odpoveď na tieto "vojensko -  skautské pseudo - fámy" netreba hľadať v poviedkach rôznych  takýchto "tiež (taky) dopisateľov" trampských stránok (v politike im hovoria trollovia), ale predovšetkým v zachovaných trampských artefaktoch, v trampských dobových dokumentoch, kronikách a foto albumoch a aj v trampských archívoch.

trampnet


V snahe priblížiť  najmä mladším kamarátom skutočnú históriu trampskej symboliky sme siahli do trampského archívu, kde sa nachádza dostatok materiálov z trampskej histórie v podobe kresieb a fotografii,  kde prevažne aj na presne datovaných starých fotografiách (niekedy aj pri použití lupy) tieto vlajky a domovenky bez problémov nájdeme a dokážeme ich aj spoľahlivo zaradiť k jednotlivým najstarším trampským osadám a určiť ich vek.

Tiež treba povedať to, že pri podrobnom štúdiu starých fotografii je presvedčivo a neodškriepiteľne vidieť používanie vlastnej trampmi navrhnutej osadnej symboliky, ktorá rozhodne nekopírovala symboliku žiadnych iných vtedajších organizácii, či vojenských zoskupení a vychádzala zo svojich vlastných trampských návrhov.

    napísal Pekelník 7.5.2018

celý článok s ukážkami z osád Ztracenka, Tulák, Waikiki, Zálesák, Yucatan, Granada, Savana, Dakota a Beduín je na stránke TRAMPNET

Publikované: Streda, 09.05. 2018 - 21:03:52 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Čo píšu iní - news z webu a časopisov
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Čo píšu iní - news z webu a časopisov:
O čom píšu iní (máj 2009)

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
"TRAMPSKÁ SYMBOLIKA NAJSTARŠEJ GENERÁCIE TRAMPOV" | Prihlsi/Registrova | 0 komentárov
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa

Parse error: syntax error, unexpected end of file in /data/www/nfo_dady/severka/footer.php on line 95