Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k Rozhlasový potlach - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Rozhlasový potlach 
Akcie - napíš svoje zážitky

Pred budovou RTVS Rádio Regina - východ Košice sa v pondelok 13. novembra 2017 pred 17. hodinou zišla zaujímavá spoločnosť. Usmiate tváre, zalamovanie palcov, vybaľovanie hudobných nástrojov pripomínalo obvyklé zvítavanie sa na trampských potlachoch. Nie sme ďaleko od pravdy, pretože prítomní trampi prijali pozvanie redaktorky Veroniky Slaninkovej na ROZHLASOVÝ POTLACH.

rozhlasTento potlach mal aj podobný scenár ako potlach klasický. Po privítaní prítomných zaznela trampská hymna „Vlajka“ v podaní kamarátov muzikantov, ktorí pre túto príležitosť dali dokopy zostavu z kapiel Žobráci, Veslári a Bumerang. Samozrejme, že sa pridalo celé trampské obecenstvo. Potom začalo „tlachanie“, tak ako zvyčajne pri ohni, ale tentokrát si rečníci prisadli k mikrofónom.

rozhlas

rozhlas

Prvými rozprávačmi boli Kliment Kiss – T.S. Jim a Tibor „Tik“ Kováč z T.O. Sosna – obaja z Košíc. Jim si zaspomínal na začiatky trampingu. V súvislosti s témou slobody, kam mala relácia smerovať, keďže bola vysielaná 17. novembra, povedal Jim zaujímavú myšlienku, že trampská spoločnosť je najdemokratickejšia spoločnosť, akú pozná. Tik nasmeroval svoj vstup na dôležitú faktografiu, ktorej sa venuje veľa rokov. Poslucháči sa dozvedeli, že v Košiciach mal tramping bohaté zastúpenie. Potvrdila to aj redaktorka svojím poznatkom. Keď sa po zrode myšlienky spraviť Rozhlasový potlach pýtala, kto je v Košiciach tramp, bolo jej povedané: „Stačí túto otázku zakričať na Hlavnej ulici a určite sa niekto otočí.“

rozhlas

Po ďalšej piesni prišla na rad trampsko-muzikantská dvojica z Prešova – Pavol „Janík“ Kvašňák a Dagmar „Vrzalka“ Juhásová. Janík bol vyzvaný, aby vysvetlil trampskú terminológiu a obaja si zaspomínali na začiatky svojho trampovania i skúsenosti s Verejnou bezpečnosťou. Janík debatu uzavrel myšlienkou, že tramping sa vo svojej podstate nemení. Len starším ročníkom kamarátov je v lese smutnejšie bez tých, ku ktorým ich viažu spomienky a už do lesa nechodia, alebo prísť nemôžu.

rozhlas

rozhlas

Piesňové predely boli nielen priestorom na výmenu rečníkov, ale navodzovali atmosféru, na ktorú sme zvyknutí. Väčšina z prítomných muzikantov nám robí spoločnosť aj pri trampských ohňoch. Jeden z nich Pavol „Kečup“ Rozum po piesni prisadol k mikrofónu, aby okomentoval život trampov muzikantov a prezradil niečo o tvorbe hudobnej. Jana „Amazonka“ Matzová porozprávala, ako sa dostala k tvorbe písanej.

rozhlas

Keď muzikanti zas na chvíľu odložili hudobné nástroje, postúpili sme v debate ďalej na východ Slovenska – do Vranova nad Topľou k T.O. Zlatý orol, na fleku ktorej sa v roku 2014 konal Slovensko-český trampský potlach. O tom porozprávali šerif Radoslav „Ježo“ Kasarda a Róbert „Šaman“ Fedor.

rozhlas

Posledné slovo udelila redaktorka obecenstvu. K mikrofónu pristúpil šerif Peťo z T.O. Salamander (Bardejovské kúpele), ktorý konkretizoval trampský život spomenutím aktívnych osád v ďalších častiach východu Slovenska. Jeho nadšenie ubezpečilo poslucháčov, že tramping sa tu zdarne vyvíja, čo potvrdili aj posledné slová historika Tika.

rozhlas

Kamarátom, ktorí sa na trampskom živote podieľajú, chýbalo určite mnoho informácií, ale do necelej hodiny vysielacieho času sa veľa toho nevojde. Pre bežných poslucháčov to však bola sonda do neznámeho sveta. A aké mali pocity tí, ktorí sa nahrávania zúčastnili? Radosť zo stretnutia s kamarátmi a z výbornej muziky.

rozhlas

rozhlas

                                                                                                            Amazonka

 

link na reláciu Rozhlasový potlach v archíve RTVS

Publikované: Utorok, 28.11. 2017 - 21:40:05 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Akcie - napíš svoje zážitky
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Akcie - napíš svoje zážitky:
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 5
Hlasov: 1

Vynikajci

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
Súvisiaca téma

Činnosť združenia - kto sme a čo robíme

"Rozhlasový potlach" | Prihlsi/Registrova | 0 komentárov
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa

Parse error: syntax error, unexpected end of file in /data/www/nfo_dady/severka/footer.php on line 95