SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj účet • Potlachové fórum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 
Nasledujúcich 1 podujatí
28/06/18 - 01/04/20
Vystava 110-leti trampingu

Vandre
Brigády
Sviatky
Iné
Potlachy, akcie
Muzika
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
25. výročný oheň T.O. Old Water 
Akcie - napíš svoje zážitky

oldwater

Už niekoľko rokov stretávame na potlachoch mladých kamarátov, ktorí kamkoľvek prídu, s hrdosťou na vlajkový stožiar zavesia vlajku svojej trampskej osady OLD WATER. S radosťou sme prijali ich pozvanie na výročný oheň. Prekvapilo nás, že už v poradí dvadsiaty piaty.

Flek tejto osady je zašitý v Hnileckej doline nad obcou Stará Voda, ktorej sa vlak vyhýba oblúkom a autobus tam zájde iba občas. Obec je takpovediac Pánu Bohu za chrbtom. Je to asi tak preto, lebo vzácne poklady zvyknú byť veľmi dobre schované. A zdá sa, že toto miesto má svoje „genius loci“. Jednak priamo na fleku sú najmenej dva vstupy do starých baní, ale na mysli mám poklad v inej forme. Zhmotnený je vo vzácnej osadnej kronike, ktorá hovorí o tom, že osada bola založená už pred štvrťstoročím, aj keď neviem, či všetci súčasní osadníci prekročili dvadsaťpäťku.oldwater

Ako to vlastne je, prezradila múdra osadná kronika. Píše sa v nej o tom, že pôvod dnešnej osady bol v trampskom mestečku Dawson City, ktoré vzniklo pri Lačnove už dávnejšie. Založil ho kamarát Živan a niekoľko dobrých kamarátov. Neskôr sa partia usadila nad spomínanou obcou Stará voda a sídli tam dodnes. Miesto si prispôsobili pre potechu srdca, oka a keď sa tam všetci stretnú, tak i ucha, pretože hudobným jadrom partie sú členovia kapely Žobráci (Prešov). Žobráci, ako je to o nich známe, sypú z rukáva vždy dobré nápady a bláznoviny, ktoré vytvárajú podhubie dobrej nálady. Raz do roka sa stretávali všetci kamaráti s rodinami a obsypaní deťmi, pre ktoré tu bol „Raj na Zemi“. Žiaden tábor nemal toľko nápadov a výmyslov, aké zažili šťastné decká práve v tomto. Tu sa, pobehujúc v plienkach, učili Vlajku a zapaľovanie ohňa, zarábať i míňať doláre a podať pomocnú ruku kamarátovi. Tu vyrástli, tu dospeli, tu aj zostali. A práve jeden z nich – Adam - je už trinásť rokov šerifom osady.

oldwater

Na 25. výročný oheň prijali pozvanie aj trampské osady z iných častí východného Slovenska. Na vlajkovom stožiari hrdo viali vlajky T.O. Vtáci (Lemešany – Šarišské Bohdanovce), T.O. Indiana (Drienov), T.O. Túlavé šípy (Drienov), T.O. Žltý pagagáj (Košice), T.O. Salamander (Bardejov) a ďalšie pomyselné vlajky zúčastnených členov osád: T.O. Biely bizón (Ľadová), T.O. Sosna (Košice), T.O. Zlatý had (Košice), T.O. Čierna Puma (Banská Bystrica – Prakovce). Práve vo chvíli, keď sa zapadajúce slnko usmievalo na vlajky, do jeho jasných očí sa mu dívala malá dievčinka – zástupkyňa druhej generácie detí, ktoré vedia, ako znie Vlajka a ako sa zapaľuje oheň. No nie je to nádherný záber?

Celý deň boli pred chajdou vystavené na obdiv veľmi lákavé placky. Niektoré aj 3D formou naznačujúce súťaž, v ktorej budúci majiteľ vynikal. Boli to súťaže: kuša, rozkladanie ohňa a topor. Osadná kronika ďalej prezradila, že sa jedná o klasické súťaže v tejto osade a vyrástli na nich doslova všetci.

oldwater

oldwater

(reprofoto z kroniky)

oldwater

oldwater

Keď slnko definitívne zatvorilo okenice, Kečup z T.O. Vtáci a člen kapely Žobráci zvolával všetkých k slávnostnému ohňu. Pocta jeho zapálenia pripadla zástupcom osád: domácej T.O. Old Water a ďalším T.O. Indiana, T.O. Túlavé šípy, T.O. Biely bizón. Po spomienke na tých, ktorí už navždy odišli, odovzdaní placiek víťazom a darov jubilujúcej osade, prišli na rad hudobné nástroje v rukách členov kapely Žobráci (Bačkora, Kečup a trochu aj Saša), ruku k dobrej nálade pridal aj Fando z kapely Mloci a samozrejme všetci ostatní. Spev utíchol až o tretej hodine nad ránom.

oldwater

oldwater

(2x reprofoto z kroniky)

oldwater

oldwater

oldwater

oldwater

oldwater

V nedeľné ráno sme odchádzali s dobrým pocitom, že pochodeň trampingu na východe drží v rukách aj ďalšia (okrem T.O. Indiana) plne funkčná osada mladých trampov. Možno ich stretnúť obe spolu na potlachoch i kdekoľvek na vandri. Pod vlajkou trampskej osady Old Water vandrujú šerif Adam a osadníci: Paťka, Martin „Belo“, Soňa, Kubo a Miro „Čubi“. Držíme palce do ďalšej dvadsaťpäťky.

Jana „Amazonka“ Matzová
T.O. Čierna Puma a T.Z. Severka
v spolupráci s Tikom T.O. Sosna

oldwater

Publikované: Štvrtok, 10.08. 2017 - 22:09:08 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môcť posielať články, komentáre, správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Akcie - napíš svoje zážitky
· Ďalšie články od autora: severka


Najčítanejší článok na tému Akcie - napíš svoje zážitky:
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel

 
Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
Súvisiaca téma

Čo sa nezmestilo do časopisu

"25. výročný oheň T.O. Old Water" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
 

logo TZ Severka
T.Z. SEVERKA   ©  AM-studio  2008    thanks Kepo T.O. OSA


Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::