Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k LEXO - výber z trampskej tvorby - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
LEXO - výber z trampskej tvorby 
Činnosť združenia - kto sme a čo robíme

lexo

Na júnovom Trampclube (27.6. na Slamenej búde) bola verejnosti predstavená nová knižku ‚Lexo‘ – výber z  trampskej tvorby. Šaman Myšina bol požiadaný Lexovou manželkou a deťmi, aby ju pokrstil. Bola čerstvo vydaná pod hlavičkou TZ Severka a obsahuje Lexove ilustrácie, kresby, zvadlá, PF, vtipy... Kto má Lexovu zbierku „Lexoviny“ z r. 2011 nemusí sa báť opakovania, ide o knižne ešte nevydané obrázky. Zbierka obsahuje aj vydarené perokresby trampských búd, ktoré sa pred časom s veľkým úspechom u čitateľov objavovali ako titulka Trampského spravodaja.

Lesná spomienka na Lexa sa konala cez víkend 9. - 11. júna 2017 na fleku T.O. Bojoví vlci. Slávnostný oheň zapálili Adrika, Blano a Tomáš 10. júna večer, potom sa hralo a spievalo v komornom zoskupení okolo ohňa, ako to mal Lexo rád. Kamaráti si mohli pozrieť jeho fotky od detstva až po starobu a zapísať sa na pamätný list, pod ktorým viseli jeho čiapky, ktorými bol známy – symbol na rozlúčku.

Bábovka & Adrianalexo

foto: Jašter

„Zajtra má byť konečne pekne,“ teší sa Lexo.
„Výborne, kam pôjdeme?“
„Nikam, musím kresliť.“
„Ale konečne bude pekne!“
„Veď práve – budem mať dosť svetla na kreslenie.“

 

Kresliť mohol len poobede, keď sa v kuchyni nikto nemotal a stôl bol voľný. Nachystal si „fidlátka“, nasadil okuliare, niekedy aj dvoje naraz, a ceruzkou robil skicu. Dovtedy prekresľoval, kým nebol spokojný, a niekedy ani potom – len odovzdane vzdychol. Prišlo na rad okno. Položil naň skicu, preložil cez ňu druhý papier a obkresľoval to, čo chcel zachovať. Vrátil sa k stolu a výslednú kresbu vytiahol tušom. Používal starú drevenú rúčku s dámskym alebo redisovým pierkom. Ako ubiehali roky, čoraz ťažšie sa mu kreslilo na okne, keď si vo výške očí musel pridŕžať dva papiere a zároveň kresliť. Premýšľali sme aj nad kúpou prekresľovacieho stola, no nakoniec zostalo pri kuchynskom. Keď bol hotový, prestals a mračiť, rýchlo spratal veci a živo sa začal zaujímať, čo sa dá v ten deň ešte podniknúť.

lexo

Okrem vandrov mal aj iné záľuby, no kresleniu sa venoval najviac. Každému nakreslil, čo si zažiadal: vtipy, ilustrácie, placky, rôzne oznámenia, novoročné pozdravy. Mal v úcte dané slovo a usiloval sa ho dodržať, aj keď ho to stálo nemalú námahu. Mesačník Trampský spravodaj pravidelne uverejňoval na titulnej strane jeho perokresbu niektorej trampskej búdy, chaty, horárne alebo iného miesta a na zadnej strane vtipy. Lexo spolupracoval aj s časopismi Severka, Tam Tam, Pagoda, Tramp a Puchejř a internetovými stránkami Trampnet a Ahojahoj. Niekoľkokrát vyhlásil, že už končí, no vždy sa ku kresleniu vrátil. Robil to rád.

lexo

Hoci sa do svojich kresieb vložil, nepokladal sa za umelca. Ani mu na um nezišlo, že by vydal zbierku svojej tvorby. O to väčšie bolo jeho prekvapenie a radosť, keď Severka na jednom zo stretnutí Trampclubu zorganizovala prezentáciu knižky Lexoviny – to najlepšie zo Severky, spojenú s autogramiádou. Naša kniha na ňu nadväzuje a dopĺňa ju obrázkami rozdelenými do štyroch kapitol: trampské búdy, ilustrácie, vtipy a fotografie. V kapitole s búdami sú najprv zaradené miesta, kam najviac chodil, potom Bratislava a okolie, ďalej Čechy a Morava a nakoniec chatka Jacka Londona na Aljaške, ktorú nakreslil pre potešenie. Fotografie sme vyberali tak, aby zachytili portrét Lexa-trampa, meniaci sa rokmi. Je na nich zachytený sám alebo s rodinou, pretože fotografie so všetkými kamarátmi sa nedajú uverejniť na niekoľkých stránkach a nechceme urobiť výber.

V Bratislave, 28. apríla 2017

Adriana Alexyová, Stanislav „Blano“ Alexy

lexo

foto: Džipo

Uložiť

Publikované: Utorok, 25.07. 2017 - 13:05:17 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Činnosť združenia - kto sme a čo robíme
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Činnosť združenia - kto sme a čo robíme:
20 rokov SEVERKY

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 5
Hlasov: 2

Vynikajci

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
Súvisiaca téma

Tvoja aj cudzia tvorba, básničky, citáty

"LEXO - výber z trampskej tvorby" | Prihlsi/Registrova | 0 komentárov
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa

Parse error: syntax error, unexpected end of file in /data/www/nfo_dady/severka/footer.php on line 95