SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj účet • Potlachové fórum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 
Nasledujúcich 1 podujatí
28/06/18 - 01/04/20
Vystava 110-leti trampingu

Vandre
Brigády
Sviatky
Iné
Potlachy, akcie
Muzika
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Päťdesiaty prvý ročník PORTY v Ústí nad Labem  
Akcie - napíš svoje zážitky

porta

 

Väčšine trampov nie je potrebné vysvetľovať, čo je PORTA. Dôverne poznajú tento hudobný festival, ktorého myšlienka sa zrodila ešte v roku 1966 v meste Ústí nad Labem. V roku 1967 sa uskutočnil prvý ročník tohto hudobného festivalu country & western a trampskej piesne. Za 50 rokov na PORTE zažiarilo mnoho hudobných legiend žánrov – tramp, folk a country, ktorých sláva pretrváva dodnes. V organizačnom štábe sa vystriedalo mnoho úspešných a známych osobností, porotcov, moderátorov, novinárov v Portýri a v obecenstve desaťtisíce nadšených divákov poväčšine trampov z celého Československa. Dôkazy sú dodnes zaznamenané v trampských kronikách. Žiaden festival nemá takú bohatú a emotívnu históriu plnú zvratov. Počas celej existencie mal a má mnoho priaznivcov, ale aj neprajníkov. PORTA ľudí spájala aj rozdeľovala. V časoch najťažších jej poskytli azyl iné mestá. Prežila dodnes a stala sa fenoménom Československa. Mesto Ústí nad Labem ju označilo za „Rodinné stříbro“. PORTA je dnes dáma po päťdesiatke a ešte vždy vzbudzuje pozornosť a kvôli nej sa vedú náruživé debaty. Jej niekdajší nadšenci zostarli, organizátori i účinkujúci sa vymenili, vývojom sa všetko zmenilo, upokojilo aj roztrieštilo, ale ešte vždy PORTA žije.

Pozrite sa, aká bola PORTA 2017 v Ústí nad Labem, kde sa konalo medzinárodné finále v dňoch 1. – 4. 6. 2017.Porta opustila priestor letného kina a vyšla do ulíc, presnejšie na Lagúnu do parku v mestskej časti Severná terasa a zabivakovala sa tam na štyri dni.

porta

porta

Vo štvrtok 1. júna začal hudobný maratón „Bluegrassovým předkrmom“, v ktorom obľúbený moderátor Honza Moucha predstavuje od roku 2012 tri bluegrassové kapely. Tento rok to trochu pozmenil. Najprv vystúpil pesničkár Matěj Kroutil a potom to vzali do rúk kapely MONOKL BLUEGRASS BAND s Honzom Mouchom a SUNNY SIDE BLUEGRASS BAND. Na tento deň sa každý rok tešíme, aby sme zalomili palce so všetkými, ktorí zostali Porte verní. Privítali nás organizátori Jindra Šrejber a Pepa Vejlupek. Celá partia Cikánovho baletu, ktorého členovia sú z rôznych kútov Čiech a prichádzajú, aby prevzali starostlivosť nad distribúciu Portýra medzi divákov. Po 22. hodine Lagúna utíchla presne tak, ako to prikazuje zákon.

porta

Piatok 2. júna sa ďalší dôležití ľudia z organizačného štábu na čele so sympatickým a rozhľadeným Zdeňkom Stárkom presťahovali pod prístrešok pri Lagúne. Tam smerovali kroky všetkých umelcov, aby získali placky a inštrukcie o celom priebehu Porty. Náš slovenský predvoj (ja a Puky) s nadšením očakával prvých zástupcov zo Slovenska. Najprv sme privítali pesničkárku Janku Štubniakovú z Banskej Bystrice, ktorá prišla večer a v piatok ráno sme zalomili palec s celou zostavou kapely Plamene. Tento rok nastala výrazná zmena, pretože autorská súťaž sa stala súčasťou národného finále v Řevniciach. Uvoľnené miesto organizátori vyplnili recitálmi kapiel, ktoré mali súťažiť v sobotu. Pre kapely sa tak vytvoril priestor na oboznámenie sa s technikou i publikom. Priestory úradu mestského obvodu obsadila redakcia Portýra, ktorej velenie prebral Pepa Vejlupek. Na tvorbe troch čísel Portýra spolupracoval kolektív redaktorov: Václav Sedlák, Milan „Fred“ Pištěk, Eva a Michal Houdkovi. Trampskú zeleň v redakcii udržiavala Jiřina „Georgina“ Třešková a jedna zelená stolička sa ušla aj mne. Aspoň na diaľku, zaslaním príspevku, bola s nami aj legendárna Hanka Hosnedlová, ktorá nám v redakcii veľmi chýbala. Piatkovým hosťom na pódiu boli Hana a Petr Ulrychovci.

porta

porta

porta

Keď na Lagúnu padla noc, hospoda na Severnej terase prichýlila všetkých, ktorým sa ešte nechcelo do perín. A tu sa zaskvela trampská spoločnosť. Kapela Plamene oslobodila z puzdier svoje gitary a začalo „jam session“. Očakávaným prekvapením večera bol príchod slovenskej legendy – zástupcu slovenskej kapely Carawell Western, ktorá bola na prvom ročníku Porty v roku 1967 a niekoľkých ďalších. Bol to 84-ročný Štefan „Piťo“ Orosz“ sprevádzaný dvomi dobrými vílami (obe Anky), ktoré sa postarali o jeho bezpečný príchod. Piťo sa stal hviezdou večera, keď zobral do rúk gitaru a prispel k dobrej nálade, ktorá trvala až do skorých ranných hodín.

porta

porta

Sobota 3. júna začala na pravé poludnie slávnostne, a to vernisážou výstavy s názvom Ústecký fenomén Porta, ktorej autorom je Jindra Šrejber. Inštalovaná je v Múzeu mesta Ústí nad Labem a potrvá do 20.7.2017. Súčasťou výstavy je taktiež materiál o účasti Slovákov na Porte v jej prvej dekáde. Ozdobou sú strany z kroník slovenských trampských osád a vzácnym pokladom je „porťákom“ adresovaný list Čárliho z T.O. Eldorádo (Bratislava), ktorý bol na Porte s kapelou Utah v roku 1969.

porta

porta

porta

porta

Kapela Plamene mala tú česť svojimi piesňami oficiálne otvoriť vernisáž. Po ich hudobnom vstupe získalo Slovensko ďalšiu poctu. Štefanovi „Piťovi“ Oroszovi bola udelená - Zlatá Porta za country music a vernosť Porte. Na tento slávnostný akt sa zamerali všetci fotografi, aj kamera prítomnej televízie. Po zhliadnutí výstavy a slávnostnom bankete sa všetci vrátili na Severnú terasu, aby zaujali svoje miesta na pódiu, v zákulisí, v redakcii i hľadisku. Na porotcovské stoličky zasadli: Ľubo „Puky“ Wágner (SK), Dr. Leoš Kosek (ČR), Dr. Pawel Szymkowicz (PL), Renáta Lankašová (ČR) a Miloš Keller (ČR). Na pódiu sa v súťažnom zápolení prestriedali interpreti z Čiech, Slovenska a Poľska. Organizátori pripravili ešte jedno prekvapenie, a to udeľovanie ocenení s názvom Ústecký zlaťák za osobný prínos pri organizácii festivalu. Dva zlaťáčiky sa dostali aj na Slovensko. Kto ich získal, prezrádza táto fotografia.

porta

porta

porta

 

Určite ste zvedaví. ako rozhodla porota.

Interpretačná Porta:

1. miesto – symfonic-folkart, Latajacy dywan (Milanowek, PL)

2. miesto – pesničkárka, Janka Štubniaková (Banská Bystrica, SK)

3. miesto – folk, Rendes-Fou (Jihlava, CZ)

 

Divácka Porta:

1. miesto – folk, Vodníci (Mohelnice, CZ)

2. miesto – tramp, Plamene (Bratislava, SK)

3. miesto – folk, Mazurkiewicz & Bielawa (PL)

 

Miss Porta: Kristýna „Kika“ Rozsívalová z kapely Vodníci

Cena českého rozhlasu: Rendez-Fou

Zlatá Porta – Štefan „Piťo“ Orosz – Carawell Western (Trnava, SK)

porta

porta

porta

 

Keď opadlo súťažné napätie, začal sa country maratón s kapelou FEŠÁCI, počas ktorého oslávili svoje 50-te výročie pôsobenia na scéne, či už ako Greenes, Bluegrass Hoppers a Fešáci.

Nedeľa 4. júna – priniesla inú atmosféru. Takmer všetci cezpoľní „porťáci“ odcestovali. Ako inventár sme tu zostali iba my dvaja a trpezlivo čakali na záverečný koncert. Obecenstvo sa úplne vymenilo a hľadisko zaplnilo. V komornej pesničkárskej atmosfére na pódium vystúpil so svojou gitarou Vojta Kiďák Tomáško. Zazneli legendárne piesne Toulavej i Zelená košile. Do iného súdka načrel svojou tvorbou Jiří Schmitzer a záver patril mladému interpretovi, ktorý zažiaril na Porte v roku 2015 a je naozaj výborný – ústečákovi Petrovi Luftnerovi a jeho hosťom.

porta

Porta bola tento rok oveľa skromnejšia, komornejšia, ale o to kamarátskejšia. Pre nás hlavne tým, že my Slováci sme držali spolu asi najviac v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Určite to bude tým pravým trampským duchom, ktorý nás spája.

 Jana „Amazonka“ Matzová

 T.O. Čierna Puma (BB)

Niekoľko ďalších fotiek:

https://www.zonerama.com/TZSEVERKA/319658

Spravodaj PORTÝR a reportážne video: 

https://www.youtube.com/watch?v=Ku2Nw4sVd7k

Publikované: Nedeľa, 18.06. 2017 - 22:43:54 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môcť posielať články, komentáre, správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Akcie - napíš svoje zážitky
· Ďalšie články od autora: severka


Najčítanejší článok na tému Akcie - napíš svoje zážitky:
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel

 
Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
Súvisiaca téma

Tvoja aj cudzia tvorba, básničky, citáty

"Päťdesiaty prvý ročník PORTY v Ústí nad Labem " | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
 

logo TZ Severka
T.Z. SEVERKA   ©  AM-studio  2008    thanks Kepo T.O. OSA


Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::