Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k 1.KONFERENCIA O TRAMPINGU (z pohľadu účastníka) - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
1.KONFERENCIA O TRAMPINGU (z pohľadu účastníka) 
Trampi nepatria do múzea, tramping áno

tramping konferencia

 

„Prvá konferencia o trampingu? Takúto pikošku si nemôžem nechať ujsť,“ pomyslel som si, keď sa v informačných tokoch zjavila príslušná pozvánka. „Keď to nedopadne dobre, bude aspoň psina a bude na čo spomínať.“ 

***

Prvá medziodborová konferencia  o trampingu „SUBKULTURA TRAMPINGU ve světle vědeckého výzkumu“ sa konala v dňoch 26.-27. 2017 v priestoroch Múzea T.G. Masaryka v Lánoch. Trampské združenie Severka na ňu vyslalo dvoch svojich zástupcov, Modoka a Tika, ale v múzeu nechýbali ani ďalšie známe tváre: Fred (Jedlička) z Holic, Vokoun a Strunka z Plzne, Tony z pražského Avalonu, Fredy Schubert z Paběrek, Waki Karelová a podobne.

Za stôl oproti trampskému publiku si postupne sadali autori prednášok , podporovaní stálou prítomnosťou upäto sa tváriacej pani riaditeľky múzea.

Z pôvodne naplánovaného programu nakoniec odzneli nasledovné príspevky:1)Amerikanismus v meziválečné československé tělesné kultuře (Martin Pelc)
2)Fenomén tramping: konstanta nebo proměnná v moderních českých dějinách? (Jan Randák)
3)Branky, body, kotlíky: tramping jako sport, sport jako tramping (Jan Mareš)
4)Slovensko a Podkarpatská Rus perspektivou českého meziválečného trampingu (Jan Špringl)
5)Akce Hurikán na Rakovnicku: Trampové a policejní složky v 70. a 80.letech 20.století (Jan Pohunek)
6)Vliv majetkoprávních vztahů na rozšíření a vývoj trampingu (Jan Krško)

7)Výzkum trampingu na etnologických pracovištích v českých zemích od 80.let 20.století (Karel Altman)

8)Povrchový výzkum občerstvení Jaroslava Fraňka „Annamo“ (Kateřina Blažková)
9)Nedestruktivní archeologický výzkum trampské osady Severní hvězda* u Chříče na severním Plzeňsku (Petr Titlbach)

Že sa ohľadom trampskej konferencie potvrdia moje (ne)očakávania a že to bude miestami celkom slušná „sranda“, sa ukázalo už v úvode prvej prednášky, ktorú prednášajúci mladý muž zahájil takto:

„Dobrý den, vážené dámy a pánové...“

„AHOJ!“ zareagovalo trampské publikum.

„Ahoj... Můžeme sa pozdravit i takhle, ač voda daleko.“

Mladý vedec nás potom informoval o vplyve odborníkov z USA, vrátane Čechoameričanov, na rozvoj telesnej výchovy, atletiky a volejbalu v ČSR. Zdôraznil vplyv organizácie YMCA, študijných pobytov v USA, pár slovami „zakopol“ aj o „woodcraftovú“ organizáciu, skauting. Niekoľkokrát zdôraznil, že sa v ČSR neuchytil bejzbal. „Trampská volejbalová liga byla v jistém období na vyšší úrovni než ta oficiální, sportovní.“ Odznela informácia o osobe J.V. Firsta, priekopníka lukostreľby, ktorý v rokoch 1928 – 31 študoval v americkom Springfielde, kde získaval tábornícke skúsenosti u Gibsona a Setona a ktorý vydal knihu (lukostreľba, tábornícka príručka), ktorú je možné nájsť i na webe.

Autor druhej prednášky (Fenomén tramping...) sa prezieravo vyhol možnému konfliktu pozdravom AHOJ!, ale ani to ho neuchránilo pred neskoršími prejavmi trampskej nevôle. V podstate sa zaoberal voľbou najvhodnejšej metódy pre mapovanie trampskej histórie. Spomenul článok z Obrany lidu z 1.1.1966, konkrétne list Irčanovi (B.Čepelákovi). Na „plátne“ sa zjavila aj pekná Irčanova definícia trampingu („Vidíme v trampingu...“). Dozvedeli sme sa, že podľa policajných zvodiek mala redakcia časopisu TRAMP medzi sebou vždy aspoň 2 členov ŠtB...

Prednášajúci dôvodil, že dejiny trampingu je potrebné robiť na pozadí dejín štátu a v súvislostiach (že až vtedy je možné získať plastický obraz), proti čomu sa nedalo nič namietať. Keď však začalo byť zrejmé, že ďalšie svoje údaje čerpal hlavne z trampských rubrík v dobových periodikách, narušil dovtedy plynulý tok konferencie Tony z Avalonu, ktorý sa postavil s námietkou: „Ti, co psali do časopisů, byli jen menšinou všech trampů...“

„Vidíte jen jednu desetinu ledovce, jenom to, co je nad vodou!“ podporil ho z ďalšej rady sedadiel Vokoun a pridala sa aj jeho manželka Strunka.

Rodiaci sa konflikt skúsila uhasiť prísediaca pani riaditeľka, ktorá usúdila, že pre správne uchopenie trampskej histórie by (historici) potrebovali naše „rodinné, osobné kroniky“ . 

V hustnúcej atmosfére nespokojnosti tretiu prednášku (o trampskom športe) autor len rozochvene prečítal, nezabudnúc sa poistiť čarovným úvodným slovkom AHOJ (ako potom už všetci nasledujúci prednášatelia).

V prednáške o Slovensku a Podkarpatskej Rusi (v tom čase bola súčasťou Československa) boli tieto krajiny predstavené ako dobrodružné destinácie vandrov českých trampov do karpatskej divočiny.

Po prestávke na občerstvenie vystúpil so zaujímavou prednáškou na tému trampi vs. ŠtB /policajti kamarát Přebral, pracovník Českého Národního muzea. Dal som si k nej poznámku SUPER! a bližšie sa jej budem venovať v samostatnom článku.

V ďalšej prednáške sa pracovník usporiadajúceho múzea, autor sprievodnej výstavy o trampingu a tiež hlavný organizátor celého podujatia Honza Krško venoval vplyvu majetkoprávnych vzťahov na rozšírenie trampingu, dôvodiac, že za prvej republiky mohli trampi svoje búdy a fleky zriaďovať len so súhlasom majiteľov pozemkov, nemohlo sa teda trampovať kdekoľvek.

Počas prestávky poznamenal Tony na margo doterajšieho priebehu konferencie omráčene sa tváriacemu Willymu: „Oni to nedělají pro nás... Oni to dělají pro sebe!“

Z prednášky dr.Altmana z Brna sme sa dozvedeli, že sa zaujíma aj o trampské hospody, že na trampskom grantovom projekte robí už 10 rokov a že v roku 1998 mu v denníku PRÁVO vychádzal seriál článkov o trampingu. „Dovzdelal“ nás odbornými pojmami ako sú GATEKEEPER (tramp-informátor, ktorý bádateľovi otvára dvere do sveta trampingu), ORAL HISTORY (metóda ústneho zisťovania), či TRAMPSKÉ FESTIVITY (?).

„Otevírají se nové možnosti výzkumu trampingu,“ uzavrel tento vedec svoju prednášku, „ač je, podle mého, posledních 25 let na sestupu.“ (Chcel tým povedať, že na tento výskum je lepšia možnosť získavať granty?)

Cez prestávku som pri stolíku na prízemí múzea listoval v ponúkanej knihe o dejinách miestneho trampingu z pera prítomného vedca Jana Kršku a chvíľu uvažoval, či ju nekúpiť pre potreby nášho budúceho múzea. Po stránke použitých vedeckých metód išlo o bezchybne spracované dielo, s jasne a logicky členenými kapitolami, abecedne zoradeným registrom mien, odkazmi na pojmy a všetkými ostatnými náležitosťami, nie ako tie naše trampské pokusy. Chcel by som ho však čítať?, kládol som si otázku. A vôbec, mal by bežný slovenský tramp chuť čítať o histórii iného trampského regiónu, ktorý nepozná?

Pri prednáške milej dievčiny o vykonanom povrchovom výskume občerstvenia – kiosku Annamo -- mi už klipkali oči a zaspával som. Ako s tými obrazmi na zámkoch so schodiskami, ktoré z každého uhla smerujú k vám, som mal pocit, že usmievavá prednášajúca pozerá iba na mňa. Osoba Jaroslava Fraňka, vlastníka kiosku, v jej opise silne pripomínala mýtickú postavu Járu Cimrmana. Pointou výskumu bolo, že metódou povrchového zberu zaistili na predmetnom mieste mince a vrchnáky od piva, datované od konca prvej svetovej vojny až do päťdesiatych rokov. „A jaký je z toho užitek?“  ozvalo sa z publika. Prednášajúca nadšene vysvetlila: „Takhle víme, kolik let se tam pilo pivo téhle značky.“

Konferenciu „zaklincoval“ prečítaním svojej bakalárskej práce mladý študent. Jeho „nedestruktivní archeologický výzkum trampské osady Severní hvězda (z ktorej sa v priebehu bakalárskeho bádania vykľula osada Ohio)“ spočíval v popise zobrazovaných fotografií a textov: „... nalevo vidíme dřevěný nárožní sloup, napravo dveře ze stejného materiálu. Několik metrů tímhle směrem byla latrina...“

Dlhšie som to už znášať nevládal a radšej som zišiel dolu na prízemie, kde som našiel ďalších, podobne zlomených kamarátov. Ulakomil som na posledný koláčik z ponúkaného občerstvenia, čo „kamarát“ Willy hlasno oznámil všetkým prítomným: „Hele, Modok si právě vzal poslední koláček!“

Keď som sa vrátil hore na záverečnú diskusiu, našiel som skupinku vedcov stáť v akomsi obrannom zoskupení oproti sediacim trampom, obhajujúc svoje vedecké výskumy a prístupy. Pre zmierlivo-rezignovaný postoj trampov skončila výmena názorov nemastno-neslanou remízou.

Moje pocity z konferencie, presnejšie z faktu, že sa vedeckému skúmaniu podrobuje živelný fenomén zvaný tramping, boli zmiešané. Vedátori, vyzbrojení vedomosťami , grantmi a vedeckými metódami, sú schopní skúmať doslova čohokoľvek a písať o tom obšírne vedecké elaboráty.

Snažil som sa vyvodiť si z toho poučenie pre náš rozbiehajúci sa pokus o zostavenie kroniky trampingu na Slovensku.

Po konferencii bola možnosť vydať sa so sprievodcom na exkurziu do parku pri zámku Lány, letnom sídle prezidenta. Počasie bolo všelijaké, chvíľu pršalo, ba poletovali aj snehové vločky, pofukoval vetrík, no prostredie parku bolo nádherné.

Po návrate z prechádzky nás už pred budovou múzea čakal horiaci oheň, no na tomto mieste už odovzdávam pomyselné pero svojmu trampskému „kolegovi“ Tikovi, aby vás oboznámil s ďalším priebehom podujatia

 Modok

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia

tramping konferencia


Trampská konferencia II. časť.

trampkonf

Prezidentský zámok a parčík okolo neho boli pekné. A rozľahlé. Majestátne stromy a nakrátko skosený trávnik. Dojem rušil len nedostatok asfaltu, a tak sme chodili okolo zámku s ubytovaným prezidentom po rozbahnených chodníčkoch. Zámok strážilo vojsko. Profesionálny sprievodca – viéééé!

Po prehliadke sa vytvorili dve skupinky. Jedna sa rýchlo kamsi odponáhľala. Druhá došla pomalším tempom k budove Múzea T. G. Masaryka.

Tam už horel malý ohník. Na stole boli pripravené špekáčky, pečivo, pitivo. Zostavší trampskí amatéri sa pri debate údili okolo ohníka s lieskovými ražňami v rukách, historici boli v budove. Bronzový Masaryk sa na to prizeral z koňa. Možno by aj krútil hlavou, keby mohol. Keď trampi dojedli svoju špekáčku, svorne sa s historikmi  pobrali do Hospody Narpa. Bolo plno. Debatovalo sa v malých hlúčikoch okolo spoločného stola, podľa toho, kto koho počul pri zapnutej telke so športom. Zo začutých viet bolo jasné, že trampská konferencia tu tak skoro nebude. Ak vôbec...

Okolo polnoci sa prítomní rozišli do svojich postelí.

trampkonf

Ráno o deviatej sa zišlo 12 ľudí pred múzeom, kde už čakal malý busík. Peknou lesnatou krajinou busík došiel k obci Roztoky, kde sa nachádzalo trampské Údolí hříchu. Sprevádzal Jan Krško. Bolo vidieť, že to tu pozná a viééééé. Centrálny väčší rovný priestor hneď vedľa asfaltky, zvyšok totemu, niekoľko zatvorených chatiek na plošinkách na svahu. Nikde nikto - bol pracovný deň. Prístup v strmom svahu nebol k chatkám jednoduchý. A komentár tu počuli len tí prednejší.

trampkonf

trampkonf

Ďalej a na druhej strane cesty bola minichatka Yukon v smutnom stave. Pod skalou za potokom Klučná stál starý totem s kahančekmi za kamarátov.

trampkonf

Ďalšou časťou výpravy bol Náučný chodník U Eremita dlhý asi 2 kilometre. Začínal novým dreveným mostíkom ponad potok Klučná. V strmom svahu bol vysekaný úzky a dosť klzký chodník. Po daždi nútil pozerať sa pod nohy. A nie na dole sa kľukatiacu Berounku. Privítať nás prišla salamandra rovno na chodník a prežila to bez nehody. Údajne nebola plastová. Tempo pochodu bolo rezké.

Lesným chodníkom došla skupinka do Branova. Po chvíli tápania šťastne došli úzkou stržou k pamätnej sieni spisovateľa Otu Pavla. Malý biely domček to bol. Pani sprievodkyňa tu „pracuje“ bez nároku na mzdu. Preto rozprávala podrobne a s nadšením. Zaslúži pochvalu. O spisovateľovi, o prievozníkoch cez Berounku. V lete tu býva rušno. Po prehliadke na prítomných čakalo prekvapenie, že bus čakal na druhej strane Berounky, ktorá tiekla kúsok za pamätnou sieňou! Prievozníčkou bola pani, ktorá rozprávala o Pavlovi. Všetkých ubezpečila, že už previezla na plechovej pramici stovky ľudí. A keby „niečo“, tak voda je hlboká len 60 centimetrov. Prevažne. Vzala si dlhú tyč a hnala dav k rieke. Našťastie nik nemal fóbiu z plavby na člne a prievozníčka zapichla pramicu presne do zárezu na druhom brehu. Viéééé!

trampkonf

trampkonf

Len cez okná busíka si účastníci pozreli trávnatú rovinku pri ceste, kde kedysi stával „kiosk“ menom Annamo Jaroslava Fraňka, ktorý je spomínaný v poviedkach Otu Pavla. Pôvodne Fraňkova Restaurace U rozviedčíka, len pár kilometrov ďalej od kioska Annamo, bola práve zatvorená, hoci tabuľa pri dome sľubovala inak.

Cestou sa bus zastavil a vyprázdnil ešte v obci Zbečno, kde bolo v pláne prezrieť si zrubový dom a hospodárstvo Hamousův statek. Ostalo len pri pláne, lebo objekty bolo zatvorené. Ale je dobré, že drevenice majiteľ zachoval.

Potom už len cesta do Lán a rozchod na parkovisku pri Múzeu T. G. Masaryka.

Vďaka organizátorom sa prítomní dozvedeli o odlišnom prístupe k dejinám trampingu. Ale je fajn, že prítomným ukázali kus krás Křivoklátska. Radno sa sem ešte vrátiť.

 Tik

trampkonf

Uložiť

Publikované: Piatok, 05.05. 2017 - 10:41:09 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Trampi nepatria do múzea, tramping áno
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Trampi nepatria do múzea, tramping áno:
Projekt "Trampský areál Osada" - stav 2010

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
Súvisiaca téma

Akcie - napíš svoje zážitky

"1.KONFERENCIA O TRAMPINGU (z pohľadu účastníka)" | Prihlsi/Registrova | 0 komentárov
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa

Parse error: syntax error, unexpected end of file in /data/www/nfo_dady/severka/footer.php on line 95