SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj účet • Potlachové fórum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 
Nasledujúcich 1 podujatí
28/06/18 - 01/04/20
Vystava 110-leti trampingu

Vandre
Brigády
Sviatky
Iné
Potlachy, akcie
Muzika
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Nadpis, čo sa k tomuto dňu nehodí 
Rôzne - čo nepatrí naozaj nikde inde

Eduard Alex Lexo

 

V roku 2011 vydalo TZ Severka svoju prvú „zbierkovú“ publikáciu almanachov To najlepšie zo Severky, venovanú tvorbe kamaráta Lexa. Na 100 stranách je viac ako 200 kresieb – nielen kreslených vtipov, ale aj ilustrácií, PF-iek, zvadiel…, niekoľko poviedok a humorných zážitkov z vandrov. Celý súbor je doplnený rozhovorom, ktorý s Lexom viedol kamarát Sancho a bol uverejnený v Severke č. 4/1993. Na záver si o Lexovi „poklebetil“ Timo a tak sa dozvieme jeho životnú trampskú a autorskú anabázu.

Nadpis knižočky je To najlepšie od Lexa. Deň 28.2.2017 už tým najlepším nebol. Kamarát Lexo – Ing. arch. Eduard Alexy odišiel na svoj posledný vander vo veku nedožitých 83 rokov. (9.3.1934 - 28.2.2017)

Pripomeňme si ho Modokovým predslovom:Keď si trampský občasník Severka mal pripomenúť svoje okrúhle narodeniny, napadlo nám zozbierať najlepšie príspevky, ktoré doň naši prispievatelia za tú dobu poslali a vydať ich v akomsi Almanachu, s podtitulom To najlepšie zo Severky.
Z pracovného názvu projektu Almanach postupne zostalo len To najlepšie zo Severky. Pôvodne zamýšľanú všehochuť sme sa rozhodli roztriediť do jednotlivých chlievikov – kreslený humor, veselé príbehy z vandrov, poviedky a básne... A potom sme si dohodli poradie, v akom jednotlivé zborníčky vydáme.
Ako prvý prichádza na rad výber kreslených vtipov a prozaických útvarov bratislavského kamaráta Lexa, známeho aj pod civilnou nálepkou Ing.arch. Eduard Alexy. Nestalo sa tak náhodou. Jeho nádherné kresby omaskáčovaných trampíkov a trampuliniek pôsobia veľmi príťažlivo, profesionálne, graficky čisto. A výsledný dojem minimálne na druhú umocňuje textové posolstvo, pointa jeho vtipov. Sú láskavé, ľudské,
s porozumením zachytávajú realitu trampského života, zobrazujú často skutočne zažité príbehy, hlášky, reálne postavy.
V časoch, keď bola Severka ešte len v plienkach, a my sme na kolene dávali dokopy jej prvé čísla, vynímali sa v nich Lexove kresbičky ako trblietavé diamanty. Ako klenoty profesionality na pozadí priemernosti väčšiny našich príspevkov. Spomíname si, ako sa Lexo prvý raz zjavil v našom redakčnom kruhu. Bolo to začiatkom deväťdesiatych rokov, v Žarnovickej doline na Večere Severky. Prišiel spolu s Brčkom, zástupcom bratislavského Tramp clubu, neúnavným organizátorom a vydavateľom Trampského spravodaja. Brčko je od neho o nejakú tú trampskú generáciu starší.
Neskôr sme na diaľku so záujmom pozorovali Lexa, ako obetavo a nezištne Brčkovi celé roky pomáha s vydávaním Spravodaja, ako sa zúčastňuje slezín Tramp clubu a všetko tamojšie dianie sleduje a komentuje s chápavým, úsmevným nadhľadom. A vďaka tomu, že Trampský spravodaj nebol jediným trampským periodikom, kam Lexo svoje výtvory bez nároku na honorár po celé roky posielal, nazbieral dostatok jeho príspevkov na vydanie samostatnej publikácie aj náš časopis.
Keby Lexo chcel, a namiesto trampov sa venoval iným témam (napríklad glosovaniu politického diania, ako to pre denník Sme robí náš niekdajší občasný spolupracovník Shooty), mohol byť slávny aj vo svete mastniakov a mohol by zo svojho koníčka slušne žiť.
No Lexo sa rozhodol inak.
Párkrát som sa pokúsil dohodiť mu kšefty mimo trampskú tematiku, on ich však vždy rázne odmietol. Vraj kreslí len pre zábavu a len pre trampov. A dodal ešte také tie skromné, úprimne myslené rečičky, že jeho „čmáranice“ zaveľa nestoja. My zo Severky si však myslíme pravý opak. A aby si aj ďalší uvedomili, že Lexov talent má viacero polôh, pridali sme do tohto zborníka i jeho prozaické dielka – veselé príhody z vandrov, pár poviedok.
Lexovi ďakujeme za všetko, čo pre nás a pre tramping urobil a želáme mu ešte veľa rokov plodnej tvorby a pohodového života, popretkávaného trampskými a rodinnými radosťami.

Modok
Lipovec, marec (mesiac vrán) 2011

Eduard Alex Lexo

Publikované: Streda, 01.03. 2017 - 21:54:56 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môcť posielať články, komentáre, správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Rôzne - čo nepatrí naozaj nikde inde
· Ďalšie články od autora: severka


Najčítanejší článok na tému Rôzne - čo nepatrí naozaj nikde inde:
Mamut (Rastislav Štilla)

 
Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 3

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
"Nadpis, čo sa k tomuto dňu nehodí" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
 

logo TZ Severka
T.Z. SEVERKA   ©  AM-studio  2008    thanks Kepo T.O. OSA


Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::