
Dňa 24.11.2016 sa v SNM - Múzeu kultúry Čechov na Slovensku na Moyzesovej ulici č. 11 v Martine uskutočnilo otvorenie výstavy SKAUTING, ktorú v spolupráci s jeho riaditeľkou PhDr. Hankou Zelinovou pripravil Turčiansky trampský dejepisný spolok PADVA, a z neho menovite kamaráti Vladimír Matejík - Guľa a Juraj Štubňa – Šakal.
Ako vo svojom úvodnom slove uviedol Šakal, dôvodom, prečo výstavu o skautoch pripravili trampi, je to, že mnohí vyšli z radov skautov a po roku 1989 sa aj značnou mierou zaslúžili o znovuoživenie skautingu v Turci.



Myšlienka padla na schôdzke, kde ho predniesla pracovníčka múzea Hanka Zelinová, tiež skautka z rokov1968-1970. Podkladom výstavy sa stala knižka História skautingu v Turci od L. Lacka a kolektívu.
Začiatok vernisáže oživili skauti so zboru Lišiak z Bernolákovej školy, vedení sestrou Peggy, básňami o prírode a ľuďoch. Príhovory k asi 50 prítomným predniesli: Hanka, Šakal a Guľa. Niesli sa v znamení cesty skautingu z Ameriky cez Angliu, Čechy na Slovensko a do Turca, začiatkom 20. storočia. Jeho nositeľmi boli mnohí občania českej národnosti. Hoci bol skauting totalitnými režimami tri krát zrušený, tri krát sa znova postavil na nohy. Vďačí za to svojmu prepracovanému systému výchovy mladých, čo ho robí zaujímavým a príťažlivým pre mnohé generácie, s cieľom vychovať zodpovedných a charakterných ľudí. Ako hovoril Rikitan – ak sa staneš raz skautom, si ním celý život. A tak martinskí skauti z rokov 68-70, ktorí v čase normalizácie prešli pod turistov či ochranárov, nakoniec založili trampské osady - New life, Montana, Dalton, Ohio, Biely potok, Severka. Táto výstava bola ich vďakou za skautské začiatky. Vyzdvihla tiež podiel trampov na oživení skautingu po Nežnej revolúcii.




Účastníci si prezreli osem panelov na vysokej úrovni. Priblížili im jednotlivé etapy skautingu. Doplnené boli piatimi vitrínkami s artefaktami, ktorým dominovala stará vrútocká skautská zástava a patrón skautov Ďuro v historickej uniforme. Kamaráti z TTDS Padva vyzvali skautov, aby pokračovali v dopĺňaní materiálov o obdobia ich pôsobenia a aby sa v dokumentovaní pokračovalo. Treba sa poďakovať hlavne Guľovi, ktorý mal na tvorbe výstavy najväčšiu zásluhu, ale aj ostatným, ktorí k jej úspechu prispeli.
Na záver ostali prítomní v besedovaní pri vínku a koláčikoch.


Šakal
foto: Bludný Hobo
Výstava potrvá do 10.marca 2017 (kontakt: hana.zelinova@snm.sk; tel.: + 421 43 413 10 11)

Save