SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj účet • Potlachové fórum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 
Nasledujúcich 1 podujatí
28/06/18 - 01/04/20
Vystava 110-leti trampingu

Vandre
Brigády
Sviatky
Iné
Potlachy, akcie
Muzika
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Kam nás zaviedli mokré túlavé cesty  
Tipy, zaujímavosti - kam, ako a s kým

ekososna

 

Upršané piatkové popoludnie 21. októbra 2016 vlákalo všetkých do teplého náručia domova. Blížila sa sobota a aj napriek nevľúdnemu počasiu ma začal nahlodávať vandrovný červík. Šeptal do ucha slová známej piesne:

„ Já nevím, kde se to v člověku bere,
ten neklid co ho tahá z místa na místo,
co mu nedovolí, aby se usadil,
aby byl sám se sebou spokojenej,
jako větina ostatních.
Aby dělal jen to, co se má …...“

V mailovej pošte sa náhle objavila správa od kamaráta Bobra z Kanady. Preposlal pozvánku Občianskeho združenia SOSNA na podujatie BABIE LETO v ich Ekocentre v Družstevnej pri Hornáde. Dotieravý červík pokojne zaspal, keď som po dohovore s kamarátom Tikom začala chystať batoh.

Občianske združenie SOSNA vzniklo v roku 1992. Od svojho začiatku je zamerané na environmentálnu výchovu a vzdelávanie. Pri jeho zrode stáli aj manželia Štefan a Silvia Szabóovci. Ich myšlienku podporili ďalší nadšenci, ktorí sa aktívne zapojili a posilnili rady združenia. Združenie získalo pozemok pri miestnej základnej škole. Bývalú budovu školských dielní premenili na príjemnú, priestrannú základňu. Bezprostredné okolie upravili na rajskú záhradu s mnohými prekvapeniami. Štefan Szabó „Omar“ a Silvia mali k prírode vždy veľmi blízko. Časť svojej mladosti strávili medzi kamarátmi v T.O. Sosna (KE). Aj teraz cestujú, vandrujú, spia pod širákom a nielen na Slovensku, ale aj v Gruzínsku, Himalájach, na Kaukaze a inde. Tip na vander nás zlákal, tak sa poďme pozrieť, aké babie leto bolo prichystané pre návštevníkov a naše neposedné duše.ekososna

Sobotné ráno 22. októbra 2016 bolo tiež usmoklené. Kto nemusel, nevychádzal z domu. Na peróne vlakovej stanice v Kostoľanoch nad Hornádom, kde som vystúpila, čakal iba výpravca v službe a Tik. Kamarát Tik sa, tak ako zvyčajne, zhostil úlohy sprievodcu i učiteľa a pre mňa začala zaujímavá hodina „dejepravy a technických vied“. Zaujala nás dažďom skropená bývalá železničná stanica obce (ešte z čias úzkokoľajky). Súčasnú vlečku (pozostatok starej trate, ktorá je mimo tej dnešnej) práve rekonštruujú, takže bolo čo skúmať.

 

ekososna

štúdium starej koľajnice

ekososna

Po krátkej debate so sv. Janom Nepomuckým, ktorý nás nasmeroval do obce Družstevná pri Hornáde, sme došli k zrúcanine. Nie však hradu, ktoré sú bežným objektom nášho obdivu, ale k zrúcanine mosta. Pri posledných záplavách (v 2010) padol jeden z jeho pilierov na kolená. Vznikla tým zaujímavá atrakcia. Zalomený most. Nášmu pozornému oku neušla ani schátraná budova vodného mlyna z 18. storočia. Dúfam, že sa nájdu nadšenci, ktorí ju dajú do parády.

 ekososna

toto bola stanica

ekososna

mlyn z 18. storočia

ekososna

zalomený most

Skúmajúc architektúru domov sme kráčali už iba výhradne do EKOCENTRA, kam nás spoľahlivo viedlo značenie. Pri vstupe do areálu nás ozdobili plátenou účastenkou. Takto označení sme sa zaradili do zaujímavej spoločnosti milovníkov prírody, histórie, umenia a nadšencov ekológie. Neďaleko vstupnej brány nás vítala rozohriata hrnčiarska pec, ktorá svojím „golemovským“ výzorom lákala k obdivu. Dostala dôležitú úlohu prezentovať vypaľovanie čiernej alebo zadymovanej keramiky. S láskou sa jej venoval hrnčiar Igor Macák, ktorý ju prikrmoval polienkami a popri tom predvádzal výrobu keramiky točením. O malých tovarišov núdza nebola, a tak misky a vázičky pribúdali. Výrobky z dielne Igora Macáka a jeho manželky možno nájsť v obchodíku s keramikou v známej košickej uličke remesiel na Hrnčiarskej ulici. Malá ukážka ich tvorby bola k dispozícii aj tu. Od keramickej pece sa takmer neodlepil mladý etnológ Krajského múzea v Prešove Peter Kočan.

 ekososna

hrnčiarska pec

Kým pec pomaly odfukovala, prezreli sme si rozľahlú bylinkovú záhradu, ekologické technické zariadenia a zaujímavosti, medzi ktorými dominoval „Hobití dom“. Postavený je, až na málo výnimiek, výlučne z miestnych prírodných materiálov (hlina, piesok, kameň, drevo). Riaditeľka združenia,  Silvia Szabóová krátkym srdečným príhovorom všetkých privítala a zorientovala v bohatej ponuke činností. Jej usmiata tvár prezrádzala radosť, nadšenie a umelecké rozpoloženie. Slová vystriedali piesne v podaní pesničkára Svetozára Šomšáka, ktorý je dramaturgom a organizátorom pravidelného podujatia pesničkárov OPEN MIC Košice (otvorený mikrofón). Naša „trampsko-pátracia agentúra“ zistila, že toto podujatie na čele so Sveťom je jedným z ocenených čestnou cenou Petra Dulu za rok 2016. Cena sa udeľuje každý rok od roku 2010 na Spomienkovom koncerte Petra Dulu v Košiciach. Organizátorom je bývalý člen legendárnej country kapely Veslári - Laco Sasák „Grizzly“. Tento rok bude spomínané podujatie 6.11.2016.

 ekososna

Hobití dom

ekososna

Piesňou dobre naladení sme usadli na poschodí Ekocentra. Vžili sme sa do rozprávania Gregga Losinského z amerického štátu Idaho o tom,  „Ako žiť s medveďmi“. Prekladal Omar. Pre decká (vďaka ktorým tu bolo veselo) a ich rodičov mal Omar prichystanú prednášku s názvom „Deti patria do lesa“. Medzi jednotlivými zaujímavými vstupmi bola bohatá ponuka jedál a nápojov. Neodolali sme. Maškrtiac sme sa započúvali do rozprávania a prezentácie Ivky Skoumalovej s názvom „Horami a planinami Islandu“, z ktorého sa vrátila s partiou nadšencov iba pred niekoľkými týždňami.

ekososna

ekososna

Omar a Silvia

V Ekocentre bolo ako v úli. Dospeláci viedli zaujímavé rozhovory. Decká tu boli vďaka rôznym činnostiam vo svojom svete. Dokonca si vyrábali a piekli vlastné posúchy, pomáhal im pri tom Nikolas Király. Program ešte zďaleka nekončil, keď sme sa museli pobrať na odchod. Spoločnosť sa ešte tešila na prednášku Silvie na tému: „Labyrinty a prechodový rituál“ . Spríjemniť a roztancovať večer sa chystala aj kapela Bobova diéta (KE). Na záver bol v pláne bonus - jam session. Keby sme boli tušili, ako sa to všetko vyvinie, boli by sme prichystali aj plán B – dvojdňovka. Za poplatok 10€ sa dalo prespať aj v Hobiťom dome. Nepochybujem, že by to bol zážitok. Možno nabudúce.

ekososna

V pondelok kolegovia hovorili, že v sobotu bol škaredý, upršaný, na nič súci deň. Fakt? Pre mňa bola sobota nádherná. Alebo sa mi to všetko snívalo?

Amazonka  T.O. Čierna Puma (BB)

Tik T.O. Sosna (KE)

 

Save

Save

Save

Publikované: Utorok, 01.11. 2016 - 22:23:10 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môcť posielať články, komentáre, správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Tipy, zaujímavosti - kam, ako a s kým
· Ďalšie články od autora: severka


Najčítanejší článok na tému Tipy, zaujímavosti - kam, ako a s kým:
Česká Amerika

 
Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
Súvisiaca téma

Akcie - napíš svoje zážitky

"Kam nás zaviedli mokré túlavé cesty " | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
 

logo TZ Severka
T.Z. SEVERKA   ©  AM-studio  2008    thanks Kepo T.O. OSA


Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::