SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj účet • Potlachové fórum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 
Nasledujúcich 1 podujatí
28/06/18 - 01/04/20
Vystava 110-leti trampingu

Vandre
Brigády
Sviatky
Iné
Potlachy, akcie
Muzika
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Túlavé šípy vystrelili vysoko 
Akcie - napíš svoje zážitky

tulave sipy

 

Nedeľné ráno sa kúpe v slnečnom jase. Večerný slávnostný oheň drieme poťahujúc poslednú polienkovú cigaru. V jeho blízkosti sedí početná skupina trampov zabalená v pavučine spoločných spomienok na práve prežitý víkend. Uprostred sedí Rasťo so svojou gitarou a nitky myšlienok všetkých naokolo spája do jednej veľkej pravdy: „Kolik je na světe, kolik je takovej mněst“... Nežný výraz v tvárach tvrdých chlapov mu dáva za pravdu. Áno Malá Canada je jedinečná.

 

 

tulave sipyTento trampský flek nad obcou Drienov po mesiaci znova ožil. Trampská osada Túlavé šípy (Drienov) dňa 27.8.2016 zapaľovala svoj 30. výročný oheň. Na vlajkovom stožiari pribúdali vlajky a stopy trampov značili cestu na potlachovisko. Šerif Lakti vítal každého zalomením palca, vrúcnym objatím a širokým úsmevom. Ako nositeľ príjemnej atmosféry, pohody a nadšenia postupne dávkoval prekvapenia. Na každý deň niečo.

tulave sipy

tulave sipy

S vedomím, že Malá Canada je „Rajom na Zemi“, vybrali sme sa už v piatok, aby sme si to užili a nič nám neušlo. Predsa sme niečo zmeškali. Vstupnou bránou na flek sme prešli vo chvíli, keď všetci prítomní stáli v obradnom tichu, v romantickom svetle sviečok krátko po slávnostnom krste nových tabúľ s označením názvu a rokom výročia osady. Keď všetci precitli z duševného blaha, nastúpili sme na kolotoč smiechu, vravy a muziky, ktorá počas troch dní neutíchla ani na chvíľu. Veď ako ináč vyjadriť radosť, ako piesňou. Stará pravda hovorí: „čo Čech, to muzikant“. Myslím, že to platí aj o tomto zoskupení na fleku nad Drienovom. Bodaj by sa dobre nespievalo, keď v poľnej kuchyni sa pod dohľadom šéfkuchárky Marty varilo a vypekalo od výmyslu sveta a aj pred saloonom bolo vždy živo. Ten najdrahší hotel v Tatrách je proti tomuto strohý bufet.

tulave sipy

tulave sipy

Šerif Lakti svojimi počinmi strieľal emotívne šípy do našich duší, sŕdc i svedomia. Vyvrcholenie prišlo krátko pred zapálením slávnostného ohňa. Okolo pripravenej pagody sa zomkli všetci členovia T.O.Túlavé šípy. Prišli všetci. Aj tí, ktorí káru spoločného trampského života ťahali iba krátko. My ostatní sme ich mali všetkých v „merku“, pretože boli dobre viditeľní vďaka novým tričkám s terčmi a šípmi na chrbte. Do týchto terčov sme strieľali svoje pohľady. Oči sa zaleskli a hrdla zúžili, keď šerif podal prvému členovi v kruhu nové domovenky. Ten ich podal ďalšiemu, aby každý postupne ozdobil ľavé rameno spoluosadníka po pravici symbolom, ktorý ich spája a dáva vedomie že sú tu „jeden za všetkých a všetci za jedného“. V tejto slávnostnej chvíli stíchlo aj samotné ticho. Krásny pocit spolupatričnosti vložil šerif Lakti do rúk v podobe faklí aj zástupcom iných trampských osád. Dievčatám z mladých T.O. Indiana a T.O. Old Water, aby osvetlili kruh pri tomto slávnostnom a nezabudnuteľnom akte. Trasúcou rukou som prijala jednu fakľu i ja, aby som priviedla k pagode šerifov trampských osád Dlhé nože, Vtáci, Biely Topoľ a Indiana, keď nastala chvíľa najslávnostnejšia – zapálenie 30. výročného ohňa. Za tónov Vlajky sa spočiatku nesmelé plamienky zrodené v mene lásky, pravdy, sily a krásy prehrýzli až na vrchol pagody, aby rozžiarili dojaté tváre trampov v trojgeneračnej zostave. 

tulave sipy

tulave sipy

tulave sipy

 

Pred reflektorom slávnostného ohňa predniesol Lakti svoju reč. Nebola dlhá, nebola krátka, bola hlavne nezabudnuteľná, seriózna a vtipná.. Dala nám možnosť bližšie spoznať každého člena osady. Stali sme sa svedkami prijímania dvoch nových členov. Zdieľali sme slávu z víťazstiev v súťažiach spolu s ocenenými. Do rána znela nielen hudba, ale aj slová uznania nad všetkým, čo sme tu zažili. V malých kruhoch trampov padli otázky typu: V čom je ukryté tajomstvo dobrého fungovania osady? Ako vzkriesiť činnosť v tej svojej osade?  V náručí hôr, uspávaní piesňami sme prebdeli do nedeľného rána – presne takého ako so ho opísala v úvode.

tulave sipy

Sobotný večer bol obrodou duše a spoveďou zároveň. Ale to pravé rozhrešenie nám všetkým dala šéfkuchárka Marta v podobe zajačieho vývaru, ktorý nemá konkurenciu. Bodku za všetkými pripravenými prekvapeniami dal osadník Piri, ktorý Marte venoval, a nám všetkým zaspieval vlastnú tvorbu - Ódu na jej kuchárske umenie.

tulave sipytulave sipy

Nedá sa slovami vypovedať všetko, čo by som chcela. Niečo viac prezradia fotografie.

http://amazonka1jana.rajce.idnes.cz/30._vyrocie_T.O._Tulave_sipy_2016#

Jana Matzová „Amazonka“

T.O. Čierna Puma (BB)

Publikované: Utorok, 13.09. 2016 - 19:58:19 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môcť posielať články, komentáre, správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Akcie - napíš svoje zážitky
· Ďalšie články od autora: severka


Najčítanejší článok na tému Akcie - napíš svoje zážitky:
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel

 
Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
Súvisiaca téma

Čo sa nezmestilo do časopisu

"Túlavé šípy vystrelili vysoko" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
 

logo TZ Severka
T.Z. SEVERKA   ©  AM-studio  2008    thanks Kepo T.O. OSA


Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::