Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel 
Akcie - napíš svoje zážitky

foto TurekVšetko sa to začalo už pred niekoľkými rokmi, keď zopár východniarov prišlo na československý potlach. Už vtedy im začalo vŕtať v hlave, ako je možné, že kamaráti zo zvyšku našej kedysi spoločnej republiky tak málo poznajú kraje na východ od Raja (slovenského) a že tramping od Prievidze ďalej je pre nich veľkou neznámou.

A hoci od myšlienky k činu bolo tentokrát dosť ďaleko, vlani po 20. spoločnom potlachu v Bojanoviciach prevzali usporiadateľské žezlo osady Zlatý orol (Vranov nad Topľou), Salamander (Bardejovské kúpele), Severka (Stará Ľubovňa), Trampskí samotári od Slanča (Bardejov) a naše celoslovenské Trampské združene Severka.Päticu organizátorov doplnilo pomocnou rukou aj mnoho jednotlivcov a po necelom roku teoretických príprav to naplno vypuklo po Povstaní. Áno, tesne po ukončení osláv 70. výročia SNP sme sa stretli na fleku Zlatých orlov nad obcou Čičava.

Kto nezažil, nech uverí, kto zažil, má predstavu o tom, čo sme museli popripravovať. Veľa vecí sme boli nútení na poslednú chvíľu meniť a trochu aj improvizovať, čo si mohli všimnúť kamaráti, ktorí začali prichádzať na miesto konania 21. slovensko-českého potlachu už od pondelka, či utorka. A to nás nesmierne tešilo, že sa splnil jeden z cieľov, ktorý sme si vytýčili – ukázať kamarátom krásy východného Slovenska. Mnohí z nich si cestu rozplánovali na viacero dní a kde-tu sa zastavili, alebo prišli, zakempovali a vyrážali do okolia za prírodnými a historickými zaujímavosťami.

foto Kvikofoto Turekfoto Legil

Keď nadišiel deň D a začala sa invázia, začali sme prichádzať aj na chyby, ktoré sme urobili. Vážime si toho, že ste nás za to neukameňovali, ale väčšinou v dobrom upozornili, alebo aj nie a zhovievavo prehliadli. Nuž čo, po boji je každý generálom. Najviac nás snáď mrzí nezvládnutá situácia s parkovaním áut na táborisku, hoci bol zabezpečený strážený priestor na ich odstavenie. Alebo snáď majitelia nedôverovali hliadke postavenej z miestnych spoluobčanov?

Po technickej stránke sa nám podarilo zabezpečiť všetko nevyhnutné na úrovni primeranej 21. storočiu, ale zároveň postačujúce nezhýčkanému trampovi. Tu nás tešia slová viacerých kamarátov, že sme k potlachu pristúpili skromnejšie a menej kolotočovo. Je pravda, že sme sa snažili najmä o prirodzenosť a srdečnosť, s cieľom rozdať kus seba.

Tomu boli prispôsobené aj sprievodné akcie. Hry a súťaže sme dali len ako „povinnú jazdu“ a najmä sme radi, že sa vydarila vyhlásená fotosúťaž „Potlach“ a veľký úspech zožala výstava histórie ale aj súčasnosti východoslovenského trampingu. Ukážkami „living history“ sa predstavili priatelia Siváci z Košíc, ktorí sa venujú histórii Slovanov 9.-10.storočia a obdivovaní boli aj „naši“ Indiáni, ktorí obradne zapálili slávnostný potlachový oheň.

foto Amazonkafoto Jašterfoto Turek

Ešte predtým však prebehla aj šerifská slezina, na ktorej potvrdili prevzatie štafetového kolíka na rok 2015 Vlci (Brno). Zazneli na nej aj hlasy, že by sa potlach mohol v budúcnosti opäť vrátiť aj na východné Slovensko, to je však ešto vo hviezdach. Každopádne by však už teraz mal niekto rozmýšľať na tým, kde a kto na Slovensku zorganizuje 23. potlach v roku 2016. Nedá mi ešte nespomenúť žabo-myšie vojny o pomlčku v názve potlachu a pripomienky k zaužívanému termínu konania prvý septembrový víkend. Túto zbytočnú debatu sme však zamietli pod pomyselný koberec.

foto Šmidlafoto Legilfoto Šmidla

Keď sa slnko dotklo hôr na západnom horizonte, vyskočili do výšky plamene z pagody. Unplugged zaznela Vlajka a keď sa ochladilo, odišli domov aj nevyhnutní očumovači z radov miestnych civilov. To už bol opäť otvorený aj bufet (mimochodom, hodina a pol „prohibície“ vadila len jednému nemenovanému trampovi) a začal sa hudobný maratón na pódiu. Technické problémy sa nevyhli ani skúseným technikom, darmo – trampom viac sedí hranie pri ohníčku... A tak keď sa program natiahol, dvaja z prihlásených vystupujúcich už sa ani k pódiu nedostavili.

foto Jašter

V nedeľu ráno to vyzeralo ako pri evakuácii pred hurikánom, najmä kamaráti z najvzdialenejších miest odchádzali čo najskôr. O desiatej doobeda sa však pred pódiom opäť zhromaždil dav, aby zakričal umí! a vedia! oceneným kamarátom a sledoval odovzdanie potlachového pohára našim nasledovníkom. My sme si uľahčene vyfúkli a im zaželali úspech pri neľahkej ceste k budúcoročným uhlíkom.

foto Dobrodruhfoto Turekfoto Jašter

A skôr, ako by sme všetko zbalili a upratali, ešte trocha štatistiky.

 

Na prezenčných listinách je zapísaných 750 riadkov. Keďže je tam primiešaných aj nejaké % civilov a zároveň sa nie úplne všetci trampi zaregistrovali, tak toto číslo aj podľa našich odhadov približne zodpovedá realite.

Na vlajkosláve viselo 5 organizátorských a 110 účastníckych vlajok. (pozri ZOZNAM) Podľa prezenčných listín sme identifikovali ešte množstvo ďalších samotárov a členov trampských osád, ktorí svoju vlajku nepriniesli. (pozri ZOZNAM2)

Z ďalekej zámorskej cudziny prišli kamaráti Bobor (Vancouver, CA) a MňamMňam (Zlaté pobrežie, AU).

1. miesto Ľudia a potlach2. miesto Ľudia a potlach3. miesto Ľudia a potlach

1. miesto Potlach, názov "Swingovačka"2. miesto Potlach3. miesto Potlach, názov "čakanie"

Vo fotografickej súťaž Potlach si placky za najlepšie snímky odniesli: v kategórii „Ľudia a potlach“ 3. miesto Vlado (T.O. Prvé ohne, KE), 2. a 1. miesto Jašter (BA), ktorý bol druhý aj v kategórii „Potlach“. Tam 3. miesto obsadila Plamienka (TD Pátrači, BA) a 1. miesto Sancho (TD Pátrači, BA).

Pri ukončení potlachu si placky okrem víťazov hier a súťaží prevzali: pekelníci Jevči a Sten, všetci vystupujúci muzikanti – Tuláci (Giraltovce), Osudy (Žilina), ČE-KY (Kladno), Píďo (Nitra), Kačák (Modra), Choroši (Brno), MňamMňam (Austrália), Pekaringo (Bratislava), Lu a Robin (Košice), The Fathers (Košice), zvukári Čičo a Slavo Hasič, moderátor večera Puky (T.O. Čierna puma, BB), najstarší účastník Šperhák (Osada veselých samotárov, BA) a nestor košického trampingu Samotár Jim, za zabezpečenie odznakov Šuga (T.O.Durango), za krásne placky Bidlo (Pardubice) a Orlík, za výstavu mobilného Trampského múzea Fred (Holice) a kamaráti z Old boys Brno. Za všestrannú pomoc pri príprave a organizácii potlachu Gimi (Mad moon), Smejo (KE), Palko (Salamander), skupina Siváci, kamarát Bažant za všetkých Indiánov, za zdravotnícku službu Lenka a Evka, za hygienu Túlavá Jackie, za poriadkovú službu Pepsi, za infostan Vierka (Salamander), za výstavu o východoslovenskom trampingu Amazonka (T.Z. Severka) a Tik (T.O. Sosna, KE), za usporiadanie fotosúťaže Turek (T.S. od Slanča). Za poskytnutie a úpravu lúk poľnohospodári z Agromerník.

V mene TZ Severka ďakujem za ocenenie nášho podielu na priebehu potlachu.

D'Ady

foto Vlčkofoto Turekfoto Kordítko

Z množstva zverejnených fotoalbumov ponúkneme postupne linky od nasledovných autorov:
Yetty, Šmidla, Jašter, Vlčko, Palec, Vlado, Dobrodruh, Lilka, Čochtan, Pískle, Hrdzavý, Čičo, Amazonka, Turek a zmeska od Slančovcov niečo z príprav, Kordítko, F.Gura, Ria Zlacka, Froschka, Legil, Gaba a ďalší (niektoré obsahujú aj fotky z cesty na potlach, či okolia, treba si to preklikať...)

Výber fotiek na picasawebe Severky: https://picasaweb.google.com/101352764669405064207/140906_21SCPotlachCicava#

Tri linky videá:
z vystúpenia žilinskej kapely Osudy https://www.youtube.com/watch?v=OfGKSdtRtIo
niekoľko z atmosféry http://fery-mistek.rajce.idnes.cz/21_SLOVENSKO_CESKY_POTLACH-CICAVA_2014
Pekne zachytené momenty na videu od T.O. Biely topoľ https://www.youtube.com/watch?v=gVSQ76uVlLE

Z konania 21. slovensko-českého potlachu je natočený oficiálny video záznam. Tento bude záujemcom po spracovaní distribuovaný na dobierku. Kto si nestihol zapísať objednávku priamo na potlachu, môže tak urobiť u kamaráta Tureka (Jozef Jurčák) na mailovej adrese video@jupis.sk

foto Jašter

Publikované: tvrtok, 11.09. 2014 - 23:01:31 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Akcie - napíš svoje zážitky
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Akcie - napíš svoje zážitky:
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 4.33
Hlasov: 6

Vemi dobr

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
Súvisiaca téma

Činnosť združenia - kto sme a čo robíme

"Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel" | Prihlsi/Registrova | 1 Komentr | Hada v diskusii
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function preg_match_replace() in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php:1090 Stack trace: #0 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(498): check_words('Re: Ohe\xC5\x88 21- s...') #1 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(1023): DisplayTopic('234', '0', '199', NULL, 0, 0) #2 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/article.php(286): include('/data/www/nfo_d...') #3 /data/www/nfo_dady/severka/modules.php(53): include('/data/www/nfo_d...') #4 {main} thrown in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php on line 1090