Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k Ztracenka a Náučný chodník chr(8222)Svatojánské proudychr(8220) - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
Ztracenka a Náučný chodník chr(8222)Svatojánské proudychr(8220) 
Tipy, zaujímavosti - kam, ako a s kým

ztracenka

 

NCH vedie popri ľavom brehu rieky Vltavy. V miestach medzi Štěchovickou a Slapskou priehradou, kde som si ho prebehla, ide súčasne so zelenou turistickou značkou. Ako som sa naň v nedeľu 16. marca ráno dostala?

Po vystúpení kapely Pekaringo na Memoriáli Jendy Kordy v piatok 14. marca v Prahe (viď článok na ahojahoj) sme naša partia zo Slovenska ani netušili, že sa nám podarí zvyšné dva dni víkendu stráviť priam v lone počiatkov trampingu.

Poďakovanie za to patrí súčasnému šerifovi najstaršej trampskej osady Ztracená naděje – Ztracenky (ZN) a zároveň kapelníkovi K.T.O. Frantovi Hackerovi a jeho manželke Dane. Prichýlili nás na svojej chatičke nad Vltavou pri dedinke Třebenice.Dana nás aj so šerifom Tramp clubu Praha Tátom, ktorý nás sem v sobotu priviezol a sprevádzal, zobrala na výlet a poukazovala nám všetky tie pre tramping historické miesta. Mravenčí skálu, osadnú chatu ZN, chatu Jardy Mottla, miesta, kde boli kedysi slávne Svatojánske proudy a v sobotu večer nás s Frantom zobrali do legendárnej „hospody“ U Taterů. „Hospodský“ Guby Tater, syn Františka Tatera, ku ktorému do tejto krčmy chodili trampi už pred desiatkami rokov nás vrelo privítal a celý večer sa dobre staral. Dobrú atmosféru urobili aj jeho brat dvojča Šumák, (obaja členovia osady SKOT, ktorej je Guby šerifom) a aj pár domácich štamgastov. Pekaringo s Plamienkou a Franta hrali a spievali do polnoci. Pripadali sme si ako vo sne. Veď len deň predtým sme ani nedúfali, že sa na tieto miesta dostaneme.

U Taterů placka od TCB a Zlatej KaledónieU Taterů plagát Johna Wayna s venovaním ku 70tke Františka TateraU Taterů

Ztracenka spolu s ostatnými chatkami trampov a ich potomkov, z ktorých prví sem začali chodiť v prvej polovici dvadsiateho storočia, sa nachádza na bežne nie prístupnom mieste. Nepredstavujte si ale masňácke chaty, či zruby. Chatky sú postavené na miestach medzi stromami v strmom svahu klesajúcom ku Vltave, všade kde sa našla nejaká plošinka, aby sa mohlo na nej stavať. Sú to drevené, malebné, skromné stavby, bez vody a väčšina bez elektriny. Auto sa dá odstaviť na vyhradených miestach na vrchole, ku chatám sa dá dostať len pešo, zásoby treba odniesť v rukách, na chrbte, či malých káričkách. Práve vďaka tomuto neprístupnému terénu zostalo toto prostredie neporušené drsnou civilizáciou. Okolie chatiek majú domáci pekne upravené a celá táto oblasť spolu s výhľadmi na rieku a skalnaté bralá oproti na jej druhom brehu vyzerá veľmi romanticky.

V nedeľu ráno o pol siedmej, keď u Hackerů po sobotnom hraní všetci ešte spali, som potichu vykĺzla von. S foťákom a fľašou vody som si asi 3 km zabehla na Ztracenku, na miesto kde som si všimla včera smerovník náučného chodníka s tabuľami.

Ztracenka osadná pláž a saloonMravenčí skála s totemomztracenka

Na tabuli o histórii trampingu a ZN sa návštevník dozvie o vzniku a živote Ztracenky. Založila ju partia šiestich mladíkov na jar v r.1918, ktorí v zlých časoch prvej svetovej vojny hľadali romantické miesto pre svoje táborisko. Nazvali ho „Vydří doupě“, neskôr Tábor řvavých“ a po premietnutí amerického filmu v kinách „Červené eso“ bolo o názve rozhodnuté. Podľa indiánskej osady dostal názov „Ztracená naděje“. Medzi zakladateľmi bol aj Jarda Mottl, prezývaný Motýl. Bol o pár rokov mladší od ostatných, ale pre jeho romantickú povahu ho medzi seba vzali. A dobre urobili. Tento vynikajúc skladateľ vyše 60 rokov písal krásne trampské pesničky, a najradšej na týchto miestach.

ztracenkachata Jardu Mottlanajkrajší výhľad z chaty J.Mottla

Bežím ďalej, miestami mám Vltavu priamo pod nohami. Na druhej strane v skalnatom masíve týčiacom sa nad pravým brehom rieky vidno chodník, rada by som si ho tiež prebehla, snáď nabudúce. Prechádzam bráničkou v plote, ktorým je ohradená asi osada, či obora a tiahne sa zhora až ku brehu rieky, unikajú predo mnou srnky aj veverička. Oproti mne sa za zákrutou zjaví chatka nad potokom, pritekajúcim zo svahov nad ňou. Z náučnej tabule kúsok ďalej sa dozvedám, že potok trampi kedysi nazvali Yukon a pri ňom založili kemp a chatu osady Yukon, dnes pod názvom „Na Fáberce“.

Fábera bol prievozník, ktorý zo začiatku predával len fľaškové pivo v drevenej krčme, neskôr pri stavbe Štěchovickej priehrady postavil ďalšiu „hospodu“ nad Yukonom a trampi boli jeho pravidelnými hosťami. Drevená chata stojí stále a na počesť Fáberu sa v roku 1967 osada premenovala podľa neho, Na Fáberce,skrátene Fáberka. Kúsok ďalej pribieham nad Štěchovickú priehradu. Otáčam sa bežím späť, teraz smer Slapská priehrada. Fúka silný vietor, Vltava sa vlní a hučí. V mysli sa mi vybaví Smetanova „Vltava“ z cyklu „Má vlast“ a spievam si ju v duchu. Franta mi neskôr povedal, že odborníci boli v týchto miestach a „skúmali“, či sa zvuky rieky zhodujú s hudobným motívom a potvrdili, že áno. Takže slávny hudobný skladateľ Bedrřich Smetana sa tiež niekde v týchto miestach pred rokmi prechádzal.

Chata osady Ztracená nadějehistoria Fáberky

Z ďalších info tabúľ o flóre a faune sa napríklad dozvedám, že prasce v týchto miestach pôvodne do 2.sv .vojny boli len ako domáce zvieratá, až cez vojnu sa dostali do prírody a zdivočeli. Muflóny, ktoré sme aj my včera videli lese, boli privezené z Korziky v 80. okoch 20. storočia a dobre sa udomácnili.

cez skalnú bránu  nad Vltavou smer Slapská priehradanáučný chodníkvyhliadka nad náučným chodníkom oproti osada Proudy

Chodník medzi Ztracenkou a Slapmi je miestami úzky a blízko vody, ďalej zas stúpa vysoko do skalného masívu, cez ktorý sa prechádza malými tunelmi, vyhĺbenými do skaly. Z výšky vidno rieku a bralá oproti ako na dlani. Prebieham cez osadu „Svatojánske proudy“ a pristavím sa pri info tabuli o pltníctve. Pred postavením priehrady, ktorá sa začala budovať cez vojnu, bola rieka divoká a bolo náročné splavovať drevo ako aj sa preplaviť Svatojánskymi proudmi. Dana spomínala, že jeden mládenec sa plavil tak, že si s vrecom zemiakov ľahol do loďky, zvrel oči a nechal to „na prírodu“. Na tabuli som si prečítala zaujímavé čínske príslovie “Učení je jako proti proudu plavání – ustaneš na chvíli, vracíš se o míli.” Chodník kúsok ďalej pokračuje ku priehrade v Slapech, ja sa začínam pomedzi chatky štverať hore, do Třebeníc. Škoda, že nie je viac času, ale to čo som videla dnes pri Vltave a včera s kamarátmi zanecháva vo mne pocit, že sme videli a zažili niečo krásne.

Andy Bábovka, T. O. Pohoda

Publikované: Pondelok, 24.03. 2014 - 00:26:38 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Tipy, zaujímavosti - kam, ako a s kým
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Tipy, zaujímavosti - kam, ako a s kým:
Česká Amerika

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 5
Hlasov: 3

Vynikajci

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
Súvisiaca téma

Akcie - napíš svoje zážitky

"Ztracenka a Náučný chodník chr(8222)Svatojánské proudychr(8220)" | Prihlsi/Registrova | 1 Komentr | Hada v diskusii
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function preg_match_replace() in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php:1090 Stack trace: #0 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(498): check_words('Re: Ztracenka a...') #1 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(1023): DisplayTopic('223', '0', '100', NULL, 0, 0) #2 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/article.php(286): include('/data/www/nfo_d...') #3 /data/www/nfo_dady/severka/modules.php(53): include('/data/www/nfo_d...') #4 {main} thrown in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php on line 1090