Warning: mysqli_get_server_info() expects exactly 1 parameter, 0 given in /data/www/nfo_dady/severka/db/db.php on line 104
k 18. česko-slovenský potlach Růžová - SEVERKA
SEVERKA
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • SEVERKA • Na stiahnutie • Tvoj et • Potlachov frum • 
Keď cesta je cieľ

. SEVERKA
   . /old - pôvodný web

Trampské združenie
· činnosť
· časopis
· LSS
· múzeum

V tvojom batohu
· Tvoj účet
· Súkromné správy
· Zaslať článok
· Kalendár podujatí
· Nechaj odkaz
· Fórum

Zo spoločného
· Aktuality
· Archív článkov
· Témy článkov
· Ankety
· Inzercia
· Na stiahnutie
· Hľadať

Pre všetkých
· Web linky
· Kontakt

 

Warning: preg_replace(): Empty regular expression in /data/www/nfo_dady/severka/blocks/block-Calendar_list.php on line 149
Nasledujcich 0 podujat
Tento blok zatiaľ nič neobsahuje.
 
Pomocná ruka
· Na čo sa chceš opýtať
· Kto všetko tu je
· Mapa stránok
· Štatistika webu
 
Podporujeme

ATO

 
18. česko-slovenský potlach Růžová 
Akcie - napíš svoje zážitky

zvadloTak ako veľa kamarátov zo Slovenska, aj my z TO Pohoda Bratislava sme využili dva voľné dni v poslednom prázdninovom týždni, a pricestovali sme už v utorok 30. augusta.

Růžová je dedinka pár kilometrov od Děčína a hraníc s Nemeckom, nad ktorou sa vypína zaoblený a stromami zarastený Růžový vrch –Růžák (619 m n.m. ).foto 1Stany sme postavili ešte na takmer prázdnom potlachovisku blízko lesa pri jednom z ohnísk, ktoré boli pripravené v pravidelných úsekoch (foto 1). Kúsok od nás táborili Baldy, Haluza a Esenc z TO Tri pramene, na druhej strane Gombík a harmonikár Ježek s Eliz . Ten aj s trnavákmi Tatom, autorom pekných slovenských pesničiek a Cvrčkom, a ďalšími kamarátmi, s ktorými sa poznáme najmä z ivanskych potlachov, každý večer sedeli s Pekaringom pri ohni. No a keď medzi nás zavítal náš dobrý kamarát Fredy z Paběrek aj so Sašou a Růžom, autorom a zostavovateľom veľkého spevníku Wabiho Ryvolu, tak sa a hralo a spievalo dlho do noci pod oblohou plnou hviezd. Noci, najmä prvá  (1°C), boli studené, ale zato dni krásne a slnečné, zobúdzali sme sa s pohľadom na monumentálny masív Labských pískovcov, ktoré sú súčasťou Národného parku České Švýcarsko (foto 2).

foto 2foto 3foto 4

Každý deň sme si robili výlety do okolia (foto 3). Na Pravčickú bránu (foto 4: v pozadí Růžák a vpravo od neho potlachová lúka) – pieskovec, ktorý za tisícročia opracovávania najväčším majstrom, prírodou, spojením dvoch hornín vytvoril obrovskú bránu. Pod ňou je učupené  Sokolí hnízdo (foto 5) - chata zachovaná v starom horskom štýle, nad ktorou sú nádherné výhľady . Do kaňonu riečky Kamenice (foto 6), Tichá soutěska, v ktorom nás na člne vtipne sprevádzal „bidlář“ (bidlovať znamená odrážať sa palicou odo dna a tak posúvať čln po tichej vode – foto 7). Na Loupežnícky hrad Šaunštejn  (foto 8), v ktorom je zachovaná izba s kamenným lôžkom, či vydlabaná jama na obilie, na Malú Pravčickú bránu (foto 9) neďaleko od neho. Výstup na hrad nám dal poriadne zabrať a miestami sme sa predierali cez tak úzke pukliny, že sme sa ledva pretlačili (foto 10), ale odmenou bol tak ako vlastne všade opäť nádherný výhľad. Tiské stěny (foto 11), v ktorých pieskovce vytvárali rôzne zvieratá, útvary a postavy, očíslované a pomenované  v sprievodnom letáku (foto 12) obdržanom so vstupenkou, rozhľadňa Děčínský Sněžník (foto 13) – štýlová murovaná veža z roku 1864 na rovnomennej stolovej hore (723m n.m.) nad Děčínom. Veža podobná šachovej figúrke  má výšku pár poschodí, ale výstup po vnútornom točitom schodišti nie je taký ťažký, ako to zvonka vyzerá.

foto 5foto 6foto 7

foto 8foto 9foto 10

Všade sme stretávali nejakých trampov, až nám to bolo niekedy smiešne, že aj v najzapadnutejšej hospode, či skalnom zákutí sme vždy stretli niekoho v zelenom. Na niektoré vyhliadky, ako aj na všetkých parkoviskách sa platilo, ale  chodníky, schody, zábradlia, vyhliadky boli udržiavané, všade boli náučné, pútavo urobené info panely. Smutné až nehorázne bolo to, že tak ako snáď všade v Čechách, či na Slovensku boli vďaka  „tiežnávštevníkom“ pohádzané smeti, plasty, každá puklina sa stala odpadkovým košom a v priehlbinkách, ktoré v skalách vytvoril dážď, si fajčiari urobili popolníky na špaky! Janka z Nemeckej doliny zaspomínala na ich letný vander po stopách zlatokopov v Kanade, kde prešli celé dni v horách a pri riekach a nenašli ani jeden odpadok, čo potvrdili aj Ježek s Eliz, ktorí túto trasu absolvovali pred dvoma rokmi.

foto 11foto 12foto 13

Bonusom potlachoviska v Růžovej bola za lesíkom blízka chatová osada . V nej bola chatka s pani Zuzankou. Tá tam mala domácu krčmičku, s výborným gulášom a čajom s griotkou. Ten dobre padol po sprche, ktorú ste si mohli dať za 20 Kč, ale najmä po zaplávaní si v prírodnom bazéne, s ľadovou vodou z pritekajúceho potoka. Tento „balíček“ služieb využívali mnohí z nás.

foto 14Samotný potlach (foto 14) bol dobre pripravený, nechýbala cisterna s pitnou vodou ako aj suché WC, ktoré pravidelne čistili. Vhodne, aby nerušilo dianie, v kempe bolo umiestnené parkovisko - na vzdialenom mieste pod lúkou na ktorej sa táborilo, takisto aj pivný stan s výčapmi, rozložený na druhej strane pri ceste. Predávali tam síce rôzne nápoje a cez víkend aj výborné polievky a chutné teplé jedlá, ale hlavne sa čapovalo pivo a sedelo sa tam bez prestávky, od rána do večera, čo podľa môjho názoru nemuselo byť, kazilo to dojem trampského stretnutia, pretože v skorých ranných hodinách išlo už len o hulákanie.

 Vysoko hodnotím separovanie plastov (ku ktorému prítomných vyzvali aj organizátori), všade boli žlté igelitové vrecia na ktorých bolo napísané „plasty  prosíme sešlápnout“. Žiaľ, tak ako je to opäť všade v Čechách aj na Slovensku, vždy sa nájdu ignoranti, ktorí hádžu všetko spolu a nezošliapnu fľaše, a tak sa význam triedenia z hľadiska ekologického a ekonomického stráca. A to by mali trampi ísť v tomto príkladom, veď základom trampingu je spojenie s prírodou a jej chránenie.

foto 15Slávnostné zahájenie pripravili organizátori (foto 15) veľmi pekne, prečítaním príhovorov o prírode a kamarátstve, pekne zaspievali, a po nich aj kamaráti z Ivanky pri Dunaji za slovenských trampov Davyho pesničku „Dobrý večer“. Dojímavé bolo, že pri kruhu čistoty bola vystavená fotka Pipa, šerifa minuloročného potlachu pri Lozorne, ktorý nás v júli nečakane opustil. Pred ňou mu mnohí jeho kamaráti, so slzami v očiach, zapálili kahanček. Ako spomienku hodili do ohňa Pipova Tina a Placatý z STO Matušáci veniec z kvetov a čečiny, ktorý uvila babka Gabka.

Vo večernom programe, ktorým sprevádzal Fred z KFTP Horní Jelení, sa postupne vystriedali speváci a kapely z Čiech aj zo Slovenska. Slovensko – české kamarátstvo potvrdila kapela Pekaringo. Po dvoch slovenských pesničkách si na pódium pozvala pražských kamarátov Fredyho z Paběrek so Sašou (foto 16). Spolu zaspievali „Kytary donaha“, pieseň ktorú Fredy zložil ešte spolu s Wabim Ryvolom .

 Pomedzi hudobné vystúpenia sa odovzdávali ručne maľované placky za súťaže, prebiehajúce poobede, vystupujúcim skupinám a sólistom a pre všetkých, ktorí boli nápomocní ku tak rýchlemu zorganizovaniu potlachu – mali na to len 5 mesiacov - keďže sa ku usporiadaniu 18. ročníka nikto dlho nehlásil.

Určilo sa aj miesto 19. slovensko–českého potlachu – pri Senici a organizovať ho bude partia okolo kamaráta Šerifa z Rybeckého Country clubu.

foto 16foto 17foto 18

Poslednú noc sa s nami severné Čechy rozlúčili nádhernou jesennou, hviezdnatou oblohou a príjemnou teplou nocou, do ktorej ticha sa dlho ozývalo hranie od malých ohníkov.

Našej partii kamarátov sa potlach, miesto, pripravenosť, okolie páčili a priniesli sme si veľa pekných zážitkov. ( foto 17 a 18)

Kamaráti Kamzík a ďalší z T.O. Grey wolf, Ranch 7D, Svobodný tulák, Saloňáci, ďakujeme.

Bábovka, T.O.Pohoda (Karlova Ves)

odkazy na ďalšie články a fotky:

web trampov regiónu Trnava - http://ztrtrnava.webnode.sk/news/a18-cesko-slovensky-potlach-ruzova/

trampská info stránka Ahoj Ahoj - http://www.ahojahoj.szm.com/ahoj_info_September2011potlachCeskoSlovensky.htm

na stránke Náš Tramp - https://sites.google.com/site/nastramp/akce/18cspotlachvruazove2-492011 sú okrem článku zozbierané odkazy na množstvo fotogalérií

prípadné ďalšie odkazy napíš fo komentára pod článkom, vďaka

Publikované: Pondelok, 19.09. 2011 - 22:34:26 Od: severka
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ budete môc» posiela» články, komentáre, správy ostatným uľívateµom a veµa ďaląích.
 
Svisiace odkazy
· Viac o Akcie - napíš svoje zážitky
· alie lnky od autora: severka


Najtanej lnok na tmu Akcie - napíš svoje zážitky:
Oheň 21- slovensko-českého potlachu dohorel

 
Hodnotenie lnku
Priemern hodnotenie: 5
Hlasov: 2

Vynikajci

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

 
Monosti

 Vytlai lnok Vytlai lnok

 
"18. česko-slovenský potlach Růžová" | Prihlsi/Registrova | 1 Komentr | Hada v diskusii
Za obsah komentrov je zodpovedn uvate, nie prevdzkovate tchto strnok.

Ako anonymn uvate nemete posiela komentre, prosme zaregistrujte sa


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function preg_match_replace() in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php:1090 Stack trace: #0 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(498): check_words('Re: 18. \xC4\x8Desko-...') #1 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/comments.php(1023): DisplayTopic('119', '0', '56', NULL, 0, 0) #2 /data/www/nfo_dady/severka/modules/News/article.php(286): include('/data/www/nfo_d...') #3 /data/www/nfo_dady/severka/modules.php(53): include('/data/www/nfo_d...') #4 {main} thrown in /data/www/nfo_dady/severka/mainfile.php on line 1090